حزب لیبرال در انتخابات کانادا پیروز شد، نامزدهای ایرانی و افغان تبار به پارلمان راه یافتند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حزب لیبرال کانادا در انتخابات پارلمانی کانادا پیروز شده و جاستین ترودو، رهبر این حزب نخست‌وزیر بعدی این کشور خواهد بود.

آقای ترودو گفته است مردم کانادا به تغییرات واقعی رای دادند.

او در جریان تجمعی در اوتاوا گفت که کشورش هویت لیبرال خود را بازیافته است و افزود: "می خواهم به نقل از ۳۵ میلیون کانادایی به همه دوستان این کشور در اطراف جهان بگویم: ما برگشتیم."

او افزود: "امروز بعد از ظهر می توانیم جشن بگیریم ولی کار ما تازه شروع شده."

دو نامزد ایرانی تبار انتخابات کانادا از حزب لیبرال به نام‌های مجید جوهری و علی احساسی با پیروزی در این انتخابات وارد مجلس کانادا شده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption جاستین ترودو صبح روز بعد از پیروزی در ایستگاه متروی مونترال با مردم سلفی گرفت

همچنین، مریم منصف، شهروند افغان‌ تبار کانادا هم از حزب لیبرال به مجلس راه یافته است.

بهمن کلباسی، خبرنگار بخش فارسی بی‌بی‌سی در تورنتو می‌گوید دو نماینده جدید ایرانی تبار ابراز امیدواری کرده‌اند که روابط میان ایران و کانادا بهبود یابد و سفارت‌خانه دو کشور بازگشایی شوند.

ایران و کانادا در بیشتر سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران روابط سردی داشته‌اند.

حق نشر عکس
Image caption مجید جوهری

وعده‌های نامزد پیروز در انتخابات

جاستین ترودو وعده داده است تا سرمایه‌گذاری در بخش عمومی را افزایش دهد، با تغییرات آب و هوایی مقابله کند و به عملیات کانادا در بمباران مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه پایان دهد.

آقای ترودو آموزگار سابق دبیرستان و پسر پی‌یر ترودو، نخست‌وزیر سابق کانادا است.

حق نشر عکس
Image caption علی احساسی

استیون هارپر، نخست وزیر و رهبر حزب حاکم کانادا با قبول شکست در انتخابات پارلمانی، از سمت رهبری حزب استعفا کرده است.

آقای هارپر با صدور اطلاعیه‌ای گفته است که فورا از سمت خود در رهبری حزب کناره گرفته و از اعضای حزب محافظه کار خواسته است تا انتخاب رهبر بعدی، فردی را به عنوان رهبر موقت به این سمت بگمارند.

حق نشر عکس
Image caption مریم منصف

حزب محافظه کار طی حدود ده سال گذشته قدرت را در کانادا در دست داشته و تحلیلگران کانادایی بازگشت حزب لیبرال به قدرت را نشانه خواست رای‌دهندگان برای تغییر در سیاست‌های یک دهه گذشته توصیف کرده‌اند.

نظام پارلمانی کانادا از دو مجلس عوام متشکل از ٣٣٨ نماینده و مجلس سنا متشکل از ١٠٥ سناتور تشکیل یافته است. اعضای سنای کانادا توسط فرماندار کل و به توصیه نخست وزیر منصوب می‌شوند و نمایندگان مجلس عوام با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شوند. حزب یا ائتلاف حزبی دارای اکثریت کرسی‌ها در مجلس عوام دولت را تشکیل می‌دهد.

در پارلمان قبلی، حزب محافظه کار دارای ١٥٩ کرسی، حزب دموکرات نو دارای ٩٥ کرسی و حزب لیبرال تنها دارای ٣٦ کرسی بود اما حزب لیبرال توانسته است در این انتخابات 184 کرسی به خود اختصاص دهد.

حزب لیبرال از زمان پایه‌گذاری پارلمان کانادا در نیمه دوم قرن نوزدهم یا قدرت را در دست داشت یا به عنوان حزب دوم، نقش حزب اصلی مخالف را ایفا می‌کرد اما در انتخابات سال ٢٠١١، به رده سومین حزب در پارلمان تنزل یافت.

جاستین ترودو، ٤٣ ساله در سال ٢٠١٣ به رهبری حزب انتخاب شد و با برنامه‌ای حاوی افزایش هزینه‌های دولتی به منظور بازگرداندن رشد اقتصادی به کانادا وارد مبارزات انتخاباتی شد. بخش دیگر برنامه اقتصادی او شامل افزایش مالیات بر درآمدهای بالا به منظور تامین بخشی از درآمد لازم برای اجرای سیاست انبساط اقتصادی است.

پی‌یر ترودو، پدر جاستین، در سال ١٩٦٨ به نخست وزیری کانادا رسید و به عنوان یکی از محبوب‌ترین رهبران این کشور به مدت ١٥ سال رهبری دولت را در دست داشت.

اعلام پیروزی حزب لیبرال با ناخرسندی بازارهای مالی کانادا مواجه شده که سیاست‌های محافظه کارانه دولت سابق را بیشتر می‌پسندیدند.

Image caption جاستین ترودو، ٤٣ ساله، فرزند پی‌یر ترودو ترودو نخست وزیر پیشین کانادا است

مطالب مرتبط