عربستان بعد از نشست چهار جانبه: درباره سرنوشت اسد به توافق نرسیدیم

حق نشر عکس AFP
Image caption نشست چهارجانبه در وین، پایتخت اتریش برگزار شد

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی می‌گوید درباره سرنوشت بشار اسد در مذاکرات وین توافقی به دست نیامده است. او این مساله را پس از مذاکرات چهار جانبه وزرای خارجه آمریکا، روسیه، ترکیه و عربستان درباره جنگ داخلی سوریه بیان کرد.

آقای جبیر همچنین گفت که کشورهای روسیه ، آمریکا، عربستان سعودی و ترکیه موافقت کردند تا به مذاکراتشان در مورد اوضاع سوریه ادامه دهند.

آقای لاوروف هم در پایان مذاکرات امروز گفت که او خواسته است تا ایران و مصر هم در هر گونه مذاکره ای که در آینده درباره سوریه انجام می شود، حضور داشته باشند.

مذاکرات امروز ( جمعه ۲۳ اکتبر/ اول آبان) بین جان کری، سرگئی لاوروف، عادل الجبیر و فریدون سنیراوغلو، وزرای خارجه آمریکا، روسیه، عربستان و ترکیه در وین، پایتخت اتریش برگزار شد.

پیش از این دیدار آقای کری دیدارهایی جداگانه با وزیر خارجه روسیه و وزرای خارجه عربستان و ترکیه داشت.

آمریکا، ترکیه و عربستان که با ادامه حکومت بشار اسد، در سوریه مخالف هستند، از حملات هوایی اخیر روسیه در سوریه انتقاد کرده‌اند.

حق نشر عکس epa
Image caption عادل الجبیر( راست) وزیر خارجه عربستان، جان کری و فریدون سنیراوغلو، وزیر خارجه ترکیه

روسیه حدود سه هفته است که حملات هوایی در سوریه را آغاز کرده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز گذشته ضمن تاکید بر اتحاد نیروهای داخلی عراق و سوریه برای جنگ با داعش، گفت که آمریکا و روسیه هم ممکن است در آینده نزدیک به تبادل اطلاعات درباره شورشیان در سوریه بپردازند.