حزب محافظه کار برنده انتخابات لهستان

حق نشر عکس epa
Image caption آقای کازینسکی، چپ، خود شخصا برای نخست وزیری نامزد نشده و در عوض بیتا زیدلو را به عنوان گزینه حزب برای این پست نامزد کرده است

براساس پیش بینی ها حزب محافظه کار قانون و عدالت با شکست حزب حاکم لهستان برنده انتخابات عمومی این کشور خواهد شد.

نظرسنجی از رای دهندگان در روز یکشنبه نشان می دهد که این حزب احتمالا با کسب ۳۹ درصد آرا، کرسی های کافی برای تشکیل دولت خواهد داشت.

یاروسلاو کازیسنکی رهبر این حزب که از منتقدان اتحادیه اروپاست اعلام پیروزی کرده و اوا کوپاچ وزیر خارجه از حزب میانه "سکوی مدنی" شکست را پذیرفته است.

عدالت و توسعه در نواحی روستایی لهستان حامیان زیادی دارد.

به گفته آدام ایستون خبرنگار بی بی سی در ورشو اگر این نتایج تایید شود، این اولین بار از زمان استقرار سال ۱۹۸۹ دموکراسی در لهستان خواهد بود که یک حزب به تنهایی برنده کرسی های کافی برای ایجاد دولت می شود.

بحران پناهندگان اروپا از بحث های مهم این انتخابات بود. درحالی که دولت با پذیرش ۷ هزار مهاجر موافقت کرده، احزاب مخالف از آن انتقاد کرده اند.

آقای کازینسکی هفته پیش پس از آنکه اشاره کرد مهاجران ممکن است با خود بیماری و انگل به لهستان بیاورند مورد انتقاد قرار گرفت.

آقای کازینسکی، ۶۶ ساله، خود شخصا برای نخست وزیری نامزد نشده و در عوض بیتا زیدلو را که چهره ای نسبتا ناشناس است به عنوان گزینه حزب برای این پست نامزد کرده است.

با این حال ناظران می گویند که اگر حزب قانون و عدالت به یک پیروزی قانع کننده دست یابد، آقای کازینسکی ممکن است خود نخست وزیر شود.

حق نشر عکس AFP

در جریان انتخابات حزب قانون و عدالت که به کلیسای قدرتمند کاتولیک این کشور نزدیک است، قول افزایش مزایا و کاهش مالیات را داد.

حزب سکوی مدنی در مقابل گفت روابط با اتحادیه اروپا را گسترش خواهد داد.

اما این حزب علیرغم هشت سال رشد قابل تحسین اقتصادی، شکست را می پذیرد و احتمالا به حزب اصلی مخالف بدل خواهد شد.

خبرنگار ما می گوید که لهستان به راست گرایش یافته چون بسیاری از مردم این کشور احساس می کنند که از رشد بی بهره مانده اند و حدود دو میلیون نفر در جستجوی کار بهتر کشور را ترک کرده اند.

مطالب مرتبط