پخش برنامه‌های دو شبکه تلویزیونی مخالف دولت در ترکیه با دخالت پلیس متوقف شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption مأموران لباس شخصی پلیس یکی از کاکنان معترض را بازداشت کرده‌اند

اجرای حکم دادستانی در مورد یک گروه رسانه ای نزدیک به مخالفان دولت ترکیه منجر به قطع پخش برنامه شبکه های تلویزیونی کانال ترک و بوگون شده است.

پخش این شبکه ها زمانی متوقف شد که پلیس ترکیه صبح چهارشنبه با استفاده از خودروهای آبپاش و گاز اشک آور برای بر هم زدن تجمع کارکنان این دو شبکه، به زور وارد ساختمان آنها در استانبول شد.

شبکه های تلویزیونی کانال ترک و بوگون به همراه روزنامه های ملت و بوگون از واحدهای رسانه ای متعلق به گروه کوزا-ایپک هستند که به هواداری از فتح الله گولن، از مخالفان رجب طیب اردوغان شناخته می شود.

دادستانی آنکارا دو روز پیش مدیرانی را برای سرپستی واحدهای متعلق به گروه کوزو-ایپک تعیین کرده بود.

علت این تصمیم تحقیقات درباره ارتباط احتمالی این گروه با جریان فکری فتح الله گولن عنوان شده است. آقای گولن که در آمریکا در تبعید خود خواسته به سر می رود، زمانی از متحدان آقای اردوغان بود.

پلیس پس از درگیری با کارکنان رسانه های متعلق به گروه کوزو-ایپک، سرپرست های تعیین شده به وسیله دادستانی را به داخل ساختمان هدایت کردند تا در محل کار جدیدشان مستقر شوند.

این اقدام به درگیری طارق توروس، سردبیر کانال ترک با سرپرستان جدید منجر شد و در نهایت پلیس او را به زور از ساختمان خارج کرد.

نمایندگان دو حزب مخالف جمهوریخواه خلق و حرکت ملی و همین طور گروهی از روزنامه نگاران برای اعلام همبستگی با کارکنان رسانه های توقیف شده به محل کار آنها رفتند.

مخالفان دولت این اقدام را بخشی از تلاش دولت برای محدود کردن رسانه های منتقد در آستانه انتخابات زودهنگام دهم آبان، اول نوامبر دانسته اند.

بازداشت موقت بلند کنش، سردبیر روزنامه انگلیسی زبان دیلی صباح که به جریان فتح الله گولن نزدیک است و همین طور حمله گروهی از "حامیان دولت" به ساختمان روزنامه حریت در هفته های اخیر از جمله موارد مورد اشاره مخالفان در رابطه با تلاش دولت برای محدود کردن رسانه هاست.

پلیس ترکیه دسامبر سال گذشته نیز با هجوم به دفاتر روزنامه زمان و شبکه تلویزیونی سومانیولو، از رسانه های نزدیک به فتح الله گولن، مدیران آنها را بازداشت کرده بود.

دولت ترکیه اتهام های مربوط به تلاش برای محدود کردن رسانه ها در آستانه انتخابات را رد می کند.