مناظره جمهوریخواهان آمریکا؛ دونالد ترامپ مضطرب شد

حق نشر عکس Getty

سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای داخلی حزب جمهورخواه آمریکا که در ماه های اخیر با پیشتازی دونالد ترامپ، میلیاردر بی‌پروای نیویورکی همراه بود، با صعود یک پزشک بازنشسته به قله نظرسنجی‌ها، شکل و شمایلی تازه به خود گرفت‌.

بن کارسون، جراح مغز بازنشسته که یک سیاهپوست است در آخرین نظرسنجی مشترک روزنامه نیویورک تایمز و سی‌بی‌اس پیشتاز اردوی جمهوری خواهان معرفی شده است و همین موضوع باعث شده بود او در کنار دونالد ترامپ در کانون مناظره چهارشنبه شب (۲۸ اکتبر) که در دانشگاه شهر بولدر کلورادو برگزار می شد، قرار گیرد.

آقای کارسون که اظهاراتش در مورد سقط جنین و طرح بیمه بهداشتی باراک اوباما این روزها سرتیتر روزنامه‌های آمریکایی شده در این مناظره سعی کرد از طرح‌های اقتصادی و مالیاتی خود دفاع کند.

او و دونالد ترامپ که با فاصله زیاد از هشت نامزد دیگر جمهوری‌خواهان پیشی گرفته‌اند، تنها کسانی هستند که تجربه پست سیاسی ندارند.

همین موضوع باعث شد طرح اصلاح مالیاتی آقای کارسون از سوی نامزدهای دیگر به "رویاپردازی" تشبیه شود.

جان کیسیچ فرماندار اوهایو به "طرح های مالیاتی خیالبافانه" کارسون و ترامپ حمله کرد و افزود:‌ "ما نمی توانیم کسی را انتخاب کنیم که این کار را بلد نیست."

او همچنین طرح آقای ترامپ برای اخراج ۱۱ میلیون مهاجر بدون مدرک و احداث دیواری در مرز مکزیک را محکوم کرد.

در این مناظره دوستی های سیاسی گاه جای خود را به مبادلات تند لفظی داد؛ به خصوص میان جب بوش فرماندار سابق فلوریدا و مارکو روبیو سناتور اهل این ایالت.

جب بوش که در هفته‌های اخیر در نظرسنجی‌ها افت کرده، در انتقادی صریح به مارکو روبیو، سناتور جوان ایالت فلوریدا گفت: "اهالی ایالت ما احتمالا بیشتر ترجیح می‌دهند که سناتورشان وقتش را صرف امور فلوریدا کند تا خود را وقف تبلیغات انتخاباتی کند."

سناتور روبیو که بارها اظهارات صریحش با کف زدن تماشاگران روبرو شد در پاسخ به آقای بوش گفت: "مثل این که به شما توصیه کرده اند اگر به من حمله کنید برایتان سودمند است."

از دیگر لحظات برجسته این مناظره انتقاد تند تد کروز، سناتور ایالت تگزاس بود که از محتوای سوالات مجریان مناظره ایراد گرفت و رسانه‌های آمریکا را متهم به جانبداری از دموکرات‌ها کرد. این انتقاد حاضران در سالن مناظره را به وجد آورد.

انتقاد از باراک اوباما و دولت او و حملات تند به هیلاری کلینتون نامزد پیشتاز در اردوی دموکرات‌ها هم فصل مشترک مناظره سوم جمهوریخواهان بود.

همزمان قطعی شدن انتخاب پل رایان از حزب جمهوری خواه، به عنوان رئیس مجلس نمایندگان، که رای گیری نهایی درباره آن روز پنجشنبه (۲۹ اکتبر) انجام می شود، جنب و جوش جدیدی در میان طرفداران این حزب در آمریکا به وجود آورده است.

آقای رایان، ۴۵ ساله، که انتخابش به این سمت او را تا حد دومین چهره برتر سیاسی کشور بالا خواهد برد وعده داده با انجام اصلاحاتی از افول بیشتر جمهوریخواهان جلوگیری کند.

سایر لحظات مهم مناظره:

  • آقای ترامپ از طرح اقتصادی اش در مقابل این اتهام که چیزی بیش از یک "نمونه کمدی" از یک طرح واقعی نیست دفاع کرد
  • آقای روبیو که کوبایی الاصل است از بزرگ شدن خود در فقر حرف زد و گفت که برای طبقه زحمتکش آمریکا خواهد جنگید
  • کریس کریستی فرماندار ایالت نیوجرسی گفت که دولت مالیات تامین اجتماعی را "می دزدد"
  • آقای ترامپ تکذیب کرد که گفته آقای روبیو "سناتور شخصی" مارک زاکربرگ بنیانگذار فیسبوک است، درحالی که در وبسایتش او را چنین توصیف کرده
  • کارلای فیورینا، هیلاری کلینتون نامزد مرحله مقدماتی حزب دموکرات را به ریاکاری متهم کرد چون گفت تک تک سیاست های او "برای زنان بد است"

چهار جمهوری خواهی که در قعر جدول نظرسنجی ها قرار دارند پیشتر در مناظره ای اولیه با هم روبرو شدند.

آقای گراهام، سناتور اهل کارولینای جنوبی، در آن مناظره گفت که برنی سندرس از نامزدهای دموکرات "ماه عسل را به اتحاد جماهیر شوروی رفت و فکر نکنم هرگز برگشته باشد." این حرف او با خنده بلند حضار در سالن مناظره روبرو شد.

برنی سندرس که عملکرد خوبی در نظرسنجی ها دارد، دارای گرایش های چپ است و خود را سوسیالیست از نوع اروپای غربی می خواند.

رای گیری در مرحله مقدماتی انتخابات در ماه فوریه در آیووا شروع خواهد شد که ۱۰ ماه پیش از انتخابات سراسری برای تعیین رئیس جمهور بعدی آمریکاست.

حق نشر عکس Reuters