دبیرکل سازمان ملل: شرکت‌کنندگان در اجلاس سوریه در وین انعطاف‌پذیری نشان دهند

حق نشر عکس Reuters
Image caption بان کی مون از حضور ایران در اجلاس وین استقبال کرده و خواستار "انعطاف‌پذیری" شرکت‌کنندگان شده است

دبیرکل سازمان ملل متحد خواستار انعطاف پذیری شرکت‌کنندگان در اجلاس بین‌المللی بررسی بحران سوریه شده است.

روز جمعه، ۸ آبان (۳۰ اکتبر)، مذاکرات بین‌المللی به منظور پایان دادن به جنگ داخلی سوریه با حضور شماری از کشورها مرتبط با این بحران در وین، پایتخت اتریش، برگزار می‌شود. آمریکا، روسیه، ترکیه، عربستان سعودی و ایران به عنوان کشورهای دارای بیشترین نفوذ در حل و فصل این بحران وزیران خارجه خود را به این اجلاس اعزام کرده‌اند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، ضمن ابراز امیدواری در این مورد که این نشست بتواند راهی برای پایان دادن به فاجعه انسانی ناشی از جنگ داخلی سوریه بیابد، از تمامی شرکت‌کنندگان خواسته است از خود "انعطاف پذیری" لازم را بروز دهند.

پیش از این هم چندین نشست بین‌المللی برای مذاکره پیرامون حل بحران سوریه برگزار شده اما این نخستین باری است که از جمهوری اسلامی ایران هم برای حضور در چنین اجلاسی دعوت به عمل آمده است. آقای بان که در یک نشست خبری در مادرید، اسپانیا، سخن می‌گفت، با استقبال از حضور ایران در اجلاس وین گفت که از اینکه مقامات ارشد چندین کشور برای وضعیت سوریه تشکیل جلسه داده اند دلگرم شده است.

دبیرکل سازمان ملل ابراز امیدواری کرد که شرکت کنندگان، با هر دیدگاه و نگرش سیاسی که دارند، با این موضوع به شکلی انعطاف پذیر برخورد کنند و به جای دنبال کردن "نگرش محدود ملی، از خود کیفیت رهبری جهانی نشان دهند." وی گفت که هر چه جنگ داخلی سوریه طولانی‌تر شود، رنج بیشتری بر مردم آن کشور و جهانیان وارد خواهد شد و فاجعه انسانی ناشی از آن ابعاد وسیعتری می‌گیرد و تاکید ورزید که "مانند همیشه، تکرار می‌کنم که این بحران راه حل نظامی ندارد."

حق نشر عکس AP
Image caption (از راست) وزیران خارجه ترکیه، عربستان، آمریکا و روسیه - پیشتر عربستان و آمریکا به خصوص حضور ایران را مفید نمی‌دانستند

در جلسات قبلی بررسی اوضاع سوریه، برخی از کشورهای شرکت کننده، به خصوص ایالات متحده و عربستان سعودی، با این استدلال کهجمهوری اسلامی صرفا بیانگر موضع بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است، حضور ایران در این جلسات را مفید نمی‌دانستند و با آن مخالفت می‌کردند.

در مقابل، موافقان حضور ایران معتقد بودند که بدون کمک مالی و تدارکاتی جمهوری اسلامی، ادامه حکومت بشار اسد به سادگی امکانپذیر نبود و به همین دلیل، لازم است که حمایت جمهوری اسلامی از راه حل بحران سوریه به دست آید. به نظر می‌‌رسد که موفقیت جمهوری اسلامی در دستیابی به توافق هسته‌ای با کشورهای غربی زمینه مساعدتری را برای شرکت دادن ایران در تصمیم‌گیری‌های منطقه‌ای فراهم آورده باشد. ایران از نظر نظامی نیز، خدمات "مستشاری" در اختیار نیروهای دولتی سوریه قرار می‌دهد و تحمل تلفات نظامی را نیز گزارش کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption مانع اصلی در راه پایان جنگ سوریه آینده بشار اسد است

به گفته ناظران، اگرچه روسیه با ورود به عملیات نظامی سوریه و موقعیتی که در مجامع جهانی دارد اینک به مهمترین حامی حکومت سوریه در هر مذاکره ای برای پایان جنگ داخلی تبدیل شده، اما جمهوری اسلامی به عنوان تامین کننده اصلی نیازهای مالی و تدارکاتی بشار اسد هنوز هم می‌تواند با ایفای نقشی سازنده در یافتن راه حلی برای این بحران، وجهه بین‌المللی خود را بهبود بخشد.

مهمترین مساله‌ای که اجلاس وین با آن مواجه است توافق بر سر موقعیت و آینده بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است. خانواده اسد، که از اقلیت پیروان آئین علوی‌ است، حدود چهل و پنج سال پیش قدرت را در سوریه در دست گرفت و به گفته مخالفان، سیاستی تبعیض آمیز و سرکوبگرانه را علیه مردم این کشور و به خصوص اکثریت سنی دنبال کرده است.

مخالفان حکومت سوریه، که از حمایت کشورهای غربی، اکثر کشورهای عربی و ترکیه برخوردارند، با اظهار اینکه نمی‌توان به تعهدات بشار اسد اعتماد کرد، گفته‌اند شرط آنان برای پذیرش راه حل مصالحه‌آمیز برای بحران کنونی، کنار رفتن اوست. به گفته آنان، به زمین گذاشتن اسلحه بدون برآورده شدن چنین شرطی صرفا به معنی برداشتن فشار از حکومت خانواده اسد است تا به محض تثبیت در قدرت، سیاست سرکوبگرانه خود را با شدت بیشتری دنبال کند.

در مقابل، حکومت سوریه، با حمایت جمهوری اسلامی و روسیه، تاکید دارد که بشار اسد رئیس جمهوری قانونی است و راه حل بحران کنونی باید شامل توقف فعالیت مخالفان و ادامه حکومت او باشد.

جنگ داخلی سوریه نه تنها به بزرگترین فاجعه انسانی خاورمیانه تبدیل شده، بلکه سیل مهاجران سوری به سوی کشورهای اروپایی باعث شده که دامنه این بحران از محدوده این منطقه نیز فراتر رود و انگیزه بیشتری را برای مصالحه جهت حل و فصل آن پدید آورد.

حق نشر عکس EPA
Image caption حمایت جمهوری اسلامی از بشار اسد تلفات نظامی هم به بار آورده است
حق نشر عکس AFP
Image caption مهاجران سوری در اروپا - ابعاد بحران سوریه از منطقه نیز فراتر رفته است

مطالب مرتبط