درخواست فعالان از جان کری برای طرح مسایل حقوق بشر در آسیای میانه

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیدار سران کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در تاجیکستان

در آستانه سفر جان کری به آسیای میانه گروههای مدافع حقوق بشر از او خواسته‌اند که مسایل حقوق بشر را با رهبران "خودکامه و مادام‌العمر" این کشورها در میان بگذارد.

وزیر خارجه آمریکا قرار است فردا (۸ آبان، ۳۱ اکتبر)، وارد قرقیزستان و از آنجا روانه ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان شود.

آقای کری در شهر سمرقند با وزیران خارجه پنج کشور منطقه نشست مشترکی خواهد داشت.

با توجه به وضع امنیتی در شمال افغانستان و نگرانیها از گسترش ناامنی به آسیای میانه، صاحب نظران می‌گویند این موضوع محور گفتگوهای آقای کری با رهبران منطقه خواهد بود.

اما فعالان حقوق بشر این سفر را فرصتی مهم برای طرح مسایل حقوق بشر با رهبران منطقه خوانده‌اند.

آنها معتقدند این رهبران به بهانه مبارزه با تروریسم به سرکوب مخالفان می‌پردازند.

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران نیز از آقای کری خواسته ‌است رهبران منطقه را "برای بازداشت روزنامه نگاران و سرکوب آزادی بیان" به طور علنی سرزنش کند.

رابرت هرمن، یکی از مسئولان "خانه آزادی" نیز گفته است: "وزیر خارجه آمریکا باید از تلاشهای مردم منطقه برای آزادی بیان و انتخابات آزاد و منصفانه حمایت کند. آمریکا نباید گول رهبرانی را بخورد که به بهانه ثبات به حکومتهای مادام‌العمر خود مشروعیت می‌بخشند."

هیو ویلیامسون، از مسئولان دیدبان حقوق بشر، گفت: "دولتهای آسیای میانه امروز با چالشهای جدی اقتصادی و امنیتی روبرو هستند و چشم امید به کمک آمریکا دوخته‌اند. آقای کری باید این پیام را به رهبران این کشورها بدهد که حقوق بشر برای واشنگتن اولویت دارد."

"کری باید اصرار بورزد که از شرطهای عمده گسترش روابط دوجانبه، آزادی زندانیان سیاسی، فعالیت بلامانع فعالان حقوق بشر و روزنامه نگاران و پایان دادن به شکنجه در این کشورهاست."

دیده‌بان حقوق بشر فهرستی از مسایل حقوق بشری را با آقای کری در میان گذاشته و از جمله در مورد تاجیکستان خواستار آزادی ۷۸ عضو بازداشت شده حزب نهضت اسلامی شده است.

این نخستین دیدار وزیر خارجه آمریکا از پنج کشور آسیای میانه در یک سفر است.

این سفر در حالی انجام می‌شود که روسیه به بهانه تهدیدهای امنیتی ناشی از اوضاع افغانستان، نفوذ خود را در منطقه افزایش داده است.