انتخابات پارلمانی ترکیه فردا برگزار می شود

حق نشر عکس Reuters

در حالی که آخرین روز از مبارزات انتخاباتی در ترکیه در جریان است، حزب حاکم عدالت و توسعه امیدوار است که اکثریت کرسی های پارلمان را در این دوره از آن خود کند.

حزب عدالت و توسعه در انتخاباتی که پنج ماه پیش برگزار شد نتوانست اکثریت کرسی ها را به دست آورد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور و رهبر حزب عدالت و توسعه با اشاره به درگیری ارتش و نیروهای کرد گفته است که تنها کسب اکثریت کرسی ها از سوی این حزب می تواند انتظار رای دهندگان را در مورد بازگشت ثبات به کشور برآورده کند.

حق نشر عکس AFP
Image caption صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب چیگرای دموکراتیک خلق ها در یک گردهمایی انتخاباتی در استانبول شرکت کرده است

این در حالی است که مخالفان آقای اردوغان معتقدند که پیروزی مطلق حزب عدالت و توسعه باعث تقویت گرایشات اقتدارگرایانه او می شود.

حزب چپگرای دموکراتیک خلق ها که پایگاهی قوی میان کردهای ترکیه دارد، در انتخابات پنج ماه پیش توانست برای اولین بار نمایندگانی به پارلمان ترکیه بفرستد.

اما حالا رهبران این حزب نگران آن هستند که درگیری های اخیر میان ارتش ترکیه و نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) بر روند انتخابات در مناطق کردنشین تاثیر داشته باشد و این حزب بخشی از آرای خود را از دست بدهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption دهها نفر در جریان انفجار دو بمب در ایستگاه مرکزی آنکارا کشته شدند

مسائل اقتصادی، وضعیت دموکراسی، و بحران پناهجویان سوری از جمله موضوعات مهم در این انتخابات محسوب می شود. اما با از سرگیری دور جدید خشونت ها تامین امنیت به مسئله کلیدی چالش برانگیزی تبدیل شده است.

ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو نقش مهمی در مبارزه با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) دارد.

ترکیه در ماه‌های گذشته شاهد بمب‌گذاری هایی بود که مرگبار‌ترین آنها انفجار همزمان دو بمب در ایستگاه مرکزی شهر آنکارا، پایتخت بود.

روز ۱۸ مهر (۱۰ اکتبر) در جریان این دو انفجار دست کم ۹۵ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

________________________________________________________________

خشایار جنیدی، خبرنگار بی بی سی فارسی در استانبول

مردم ترکیه در حالی به پای صندوق رای خواهند رفت که بی ثباتی سیاسی و افزایش خشونت ها بزرگ ترین نگرانی آنهاست.

بحران پناهجویان، ادامه جنگ داخلی در سوریه و لزوم برخورد با داعش نیز از جمله عواملی هستند که در کنار عوامل داخلی، اهمیت انتخابات روز یکشنبه را برای قدرت های خارجی و همسایگان دو چندان کرده است.

اما مردم ترکیه منتظرند ببینند که آیا دوباره شاهد برقراری دولت به وسیله حزب اسلام گرای عدالت و توسعه خواهند بود یا این که ابن حزب وادار به تشکیل ائتلاف خواهد شد.