سقوط هواپیمای روسی:‌ تمرکز تحقیقات بر جعبه های سیاه

حق نشر عکس AFP
Image caption کارشناسان امیدوارند معاینه محاوره های کابین خلبان و داده های پرواز سرنخ هایی از علت سقوط به دست دهد

پس از بازیابی جعبه های اطلاعات پرواز هواپیمای روسی که روز شنبه در صحرای سینا در مصر سقوط کرد، محققان تمرکز خود را به تحلیل این جعبه ها معطوف کرده اند.

مصر می گوید برای این کار، تیم هایی از روسیه و همچنین جمهوری ایرلند - محل ثبت ایرباس ۳۲۱ - به کارشناسان مصری ملحق خواهند شد.

این هواپیما روز شنبه ۳۱ اکتبر از مبدا شرم الشیخ در مصر به مقصد سن پترزبورگ در روسیه می رفت که در شبه جزیر سینا سقوط کرد. همه ۲۲۴ سرنشین و خدمه آن کشته شدند.

تصور می شود که هواپیما در آسمان چند تکه شده باشد.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر پیشتر در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که هنوز قضاوت درباره علت حادثه زود است.

حسام کمال رئیس سازمان هوانوردی مصر گفت که محققان روز سه شنبه آخرین بازرسی زمینی در محل سقوط را تکمیل می کنند و کار روی دستگاه های ضبط داده های پرواز یا همان به اصطلاح "جعبه های سیاه" را شروع می کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای کمال گفت که کمیته مشترک تحقیق "همه ابزارها و تخصص لازم برای انجام تحقیقات را دارد" اما تنظیم گزارش نهایی "وقت خواهد برد".

کارشناسان امیدوارند معاینه محاوره های کابین خلبان و داده های پرواز سرنخ هایی از علت سقوط به دست دهد.

حق نشر عکس epa

روز دوشنبه یک مقام رسمی شرکت هوایی متروجت (کاگالیماویا) گفت هیچ پیامی در خصوص نقص فنی هواپیما میان خدمه و برج مراقبت رد و بدل نشده بود و "عاملی خارجی" را عامل این سانحه هوایی اعلام کرد.

با این حال الکساندر نرادکو سرپرست سازمان حمل و نقل هوایی روسیه گفت هنوز زود است درباره علت سقوط گمانه زنی شود و افزود:‌ "این حرف ها بر هیچ گونه واقعیت های صحیح استوار نیست."

همزمان خبرگزاری روسی اینترفکس روز سه شنبه به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که خدمه هواپیما پیش از لحظه سقوط هیچ اطلاعی بروز مشکل احتمالی در هواپیما نداشتند.

این منبع گفت:‌ "براساس ضبط محاوره ها میان خدمه کابین و افسران اوپراتور پرواز، وضعیت هواپیما چهار دقیقه پیش از ناپدید شدن از صفحه رادار عادی بود."

رئیس جمهور مصر در مصاحبه با بی بی سی ادعای گروه های پیکارجوی اسلام گرا دایر بر ساقط کردن هواپیما را "تبلیغات" خواند: "این راهی برای آسیب زدن به ثبات و امنیت مصر و وجهه مصر است."

او افزود:‌ "حرف مرا باور کنید، وضعیت در سینا - به خصوص در این ناحیه محدود - کاملا تحت کنترل ماست."

پیکارجویان اسلامگرا در پی سقوط حکومت حسنی مبارک رئیس جمهور سابق مصر در سال ۲۰۱۱، در شبه جزیره سینا شورش کردند. حملات آنها پس از سقوط دولت اسلام گرای محمد مرسی در اواسط سال ۲۰۱۳ توسط ارتش، شدت گرفت.

یک سال قبل گروه انصار بیت المقدس - که وابسته به القاعده بود اما با داعش بیعت کرده - نام خود را به ولایت سینا تغییر داد.

همین گروه بود که پس از سقوط هواپیمای روسی طی بیانیه ای مدعی ساقط کردن آن شد.

با این حال کارشناسان شک دارند که این گروه سلاح لازم برای ساقط کردن هواپیماهای مسافربری در ارتفاع بالا را داشته باشد.

مطالب مرتبط