دانشجویان معترض در لندن با پلیس درگیر شدند

حق نشر عکس AFP

تظاهرات هزاران دانشجوی معترض در لندن، پایتخت بریتانیا، با بروز درگیری میان دانشجویان و ماموران پلیس به تشنج کشیده شد.

این راهپیمایی، که با عنوان "آموزش رایگان" و در اعتراض به افزایش شهریه‌ها و کاهش کمک‌هزینه‌های تحصیلی برگزار می‌شد، در مقابل وزارت بازرگانی، مهارت و نوآوری بریتانیا متوقف شد.

شماری از تظاهرکنندگان که لباس سیاه پوشیده و صورت خود را پوشانده بودند به سوی پلیس ترقه‌های دودزا پرت کردند.

حق نشر عکس AFP

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، پیامی برای حمایت از این راهپیمایی فرستاد. جان مک‌دونل، از حزب کارگر و وزیر دارایی کابینه سایه هم با حضور در میان دانشجویان گفت: "این دولت با بالا بردن شهریه‌ها به نسل شما خیانت کرده، با پایین آوردن کمک هزینه تحصیلی و کم‌شدن بودجه آموزشی به شما خیانت شده است."

او گفت: "آموزش هدیه‌ای است که یک نسل به نسل بعدی می‌دهد، این کالایی نیست که بخواهید آن را به خرید و فروش بگذارید."

حق نشر عکس Reuters

دانشجویان معترض می‌گویند با ادامه سیاست‌های ریاضت اقتصادی این فقیرترین قشرهای جامعه هستند که آسیب می‌بینند و آموزش برای آنها غیرقابل دسترس می‌شود.

اما یک سخنگوی وزارت بازرگانی، مهارت و نوآوری، که دانشگاه‌ها زیر نظر آن هستند، می‌گوید که این وزارتخانه متعهد است که همه شهروندان فرصت برابری برای بهره‌مندی از آموزش عالی داشته باشند.

سیاست‌های ریاضت اقتصادی دیوید کامرون در سال‌های اخیر نارضایتی‌های زیادی را برانگیخته است، اما در عین حال محافظه‌کاران حاکم توانستند در انتخابات چند ماه پیش کرسی‌های بیشتری به دست آورند. آنها از سیاست‌های ریاضتی با این استدلال دفاع می‌کنند که بدهی دولتی را پایین می‌آورد و رشد اقتصادی بریتانیا را تضمین می‌کند.

حق نشر عکس Reuters

مطالب مرتبط