وزیر دفاع آمریکا از یک ناو آمریکایی در دریای جنوبی چین دیدار کرد

حق نشر عکس Getty

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، از یک ناو هواپیمابر این کشور مستقر در دریای جنوبی چین بازدید کرده است.

این دیدار آقای کارتر به این دلیل حائز اهمیت است که در زمان افزایش تنش‌ها در خصوص فعالیت‌های چین در این آبها صورت گرفته است.

وزیر دفاع آمریکا پیش از این بازدید گفته بود که دیدارش از این ناو هواپیمابر نشانگر تعهد آمریکا به امور این منطقه است.

وی از کشورهای منطقه خواسته است تا جزایر مصنوعی در این آبها ایجاد نکنند.

چین در این آبها جزایر مصنوعی ساخته است.

حق نشر عکس Reuters

هم‌زمان وزارت خارجه چین این دیدار را تحریک‌آمیز و تهدیدی برای تمامیت ارضی و امنیت دیگر کشورها خوانده است.

دولت چین نسبت به بخش اعظم منطقه دریای جنوبی چین و جزایر اسپراتلیس ادعای مالکیت دارد اما کشورهای ویتنام، مالزی، برونئی، فیلیپین و تایوان نیز مدعی مالکیت بر این حوزه و جزایر پراکنده در آن هستند. دریای جنوبی چین یکی از آبراه‌های مهم بین‌المللی است و ارزش کالاهای عبوری از این آبراه در هر سال به حدود ٥ تریلیارد دلار بالغ می‌شود.

حدود یک ماه پیش ورود یک ناوشکن آمریکایی به ناحیه ای که چین مدعی مالکیت آن است، باعث خشم پکن و صدور هشداری به آمریکا شد.

ایالات متحده نگران آن است که هدف چین از ایجاد این جزایر مصنوعی، گسترش قابلیت نظامی خود در این منطقه باشد هرچند دولت چین گفته است که عملیات ساختمانی "عمدتا" جنبه غیرنظامی دارد و کاربرد نظامی آن "محدود" است. گفته می‌شود که تصاویر ماهواره‌ای احداث سه باند پرواز هواپیماهای نظامی بر روی این جزایر را نشان می‌دهد.

روز گذشته (۴نوامبر/۱۳ آبان) وزرای دفاع کشورهای جنوب شرق آسیا - آ سه آن - که در جلسه‌ای در کوالالامپور، مالزی، شرکت کرده‌ بودند، موفق به صدور بیانیه‌ای پایانی برای نشست خود نشدند. مهمترین موضوع مورد اختلاف در این نشست فعالیت‌های چین در دریای جنوبی چین بود.