شمارش آرای انتخابات میانمار آغاز شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم آنگ سان سوچی رهبر حزب لیگ ملی برای دمکراسی

شمارش آرا در انتخابات پارلمانی میانمار آغاز شده است. این نخستین بار در ۲۵ سال گذشته است که رقابتی نزدیک بین احزاب حاضر در انتخابات وجود دارد و گفته می‌شود که بیش از هشتاد در صد واجدان شرایط، آرای خود را به صندوق‌های رای ریخته‌اند.

پس از پایان رای گیری، هواداران آنگ سان سوچی، رهبر حزب لیگ ملی برای دمکراسی، مقابل مقر این حزب در یانگون، بزرگترین شهر میانمار گرد هم آمدند.

هواداران خانم سوچی امیدوارند که حزب لیگ ملی برای دمکراسی بتواند با آرای زیاد به قدرت برسد و به پنجاه سال دولت نظامی خاتمه دهد.

آنها با هیجان منتظر اعلام نتایج انتخابات بودند اما یکی از مقامات حزب از آنها خواست تا آرامش خود را حفظ کنند و در خانه منتظر اعلام نتایج باشند.

نتبجه این انتخابات تا دوشنبه معلوم نخواهد شد اما انتظار می‌رود که حزب لیگ ملی برای دموکراسی، به رهبری آنگ سان سوچی سهم بزرگی از آرا را به دست آورد.

رقیب اصلی حزب خانم سوچی، حزب حاکم همبستگی و توسعه است که از حمایت نظامیان برخوردار و از سال ۲۰۱۱ در قدرت است.

خانم آنگ سان سوچی طبق قانون و به دلیل تابعیت خارجی همسر فقیدش نمی‌تواند رئیس جمهور شود ولی گفته است که اگر حزبش برنده انتخابات شود در جایگاهی "بالادست رئیس جمهور" قرار خواهد گرفت.

تین سین، رئیس جمهوری میانمار هم گفته است که نتایج انتخابات را خواهد پذیرفت.

مین اونگ هلاینگ فرمانده کل ارتش برمه هم اظهار امیدواری کرده که این انتخابات به برقراری یک دموکراسی پایدار منتهی شود.

او همچنین قول داد که وضعیت انتخابات سال ۱۹۹۰ تکرار نخواهد شد.

در آن سال حزب لیگ ملی برای دمکراسی با اکثریت قاطع برنده انتخابات شد اما دولت نظامی نتیجه انتخابات را تایید نکرد.

حدود ۳۰ میلیون از مردم میانمار، برای شرکت در انتخابات، واجد شرایط بودند و بیش از شش هزار نامزد از ۹۰ حزب مختلف برای به دست آوردن ۶۶۴ کرسی پارلمان میانمار با یکدیگر رقابت کردند.

۲۵ درصد از کرسی‌ها هم برای نمایندگان غیرمنتخب نظامی کنار گذاشته شده است.

حزب لیگ ملی برای دموکراسی باید دست‌کم ۶۷ درصد کرسی‌های پارلمان را به دست آورد تا حائز اکثریت شود.

مسلمانان میانمار موسوم به روهینجا از شرکت در انتخابات محرومند و هیچ کدام از احزاب شرکت کننده در انتخابات از جمله حزب متعلق به خانم آنگ سان سوچی نامزد مسلمان ندارند.

مطالب مرتبط