انفجارهای بیروت: نخست وزیر لبنان خواستار وحدت ملی شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سلام نگران بروز درگیری‌های فرقه‌‌ای و مذهبی در لبنان است

در پی انفجارهای مرگبار روز پنجشنبه در لبنان، نخست وزیر لبنان خواستار وحدت مردم این کشور شده است.

روز جمعه، ۲۲ آبان (۱۳ نوامبر)، تمّام صائب سلام، نخست وزیر لبنان، در سخنانی در مورد بمب‌گذاری روز پنجشنبه در منطقه برج‌البراجنه در جنوب بیروت، به مردم این کشور گفت اجازه ندهند این واقعه باعث اختلاف و کشمکش فرقه‌ای و قومی شود. به احترام قربانیان این بمب‌گذاری در سراسر لبنان عزای عموم اعلام شده است.

در انفجار روز گذشته دست کم ۴۳ نفر کشته و بیش از دویست تن دیگر زخمی شدند و گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این عملیات انتحاری را برعهده گرفته است. منطقه برج‌البراجنه تحت تسلط حزب‌الله لبنان، گروه شیعه تحت حمایت حکومت ایران قرار دارد و شبه‌نظامیان این گروه به طور مستقیم در حمایت از نیروهای دولتی سوریه در جنگ داخلی آن کشور حضور داشته‌اند.

نخست وزیر لبنان در سخنان روز جمعه خود از مردم لبنان خواست تا با توجه به شرایط حساس کشورشان، اتحاد خود را حفظ کنند و نگذارند این بمب‌گذاری به بهانه‌ای برای بروز اختلاف و درگیری تبدیل شود.

بحران سیاسی و جنگ داخلی سوریه تاثیر عمده‌ای بر اوضاع لبنان داشته و مشکلاتی را برای این کشور ایجاد کرده است.

علاوه بر ورود چند ده هزار پناهجوی سوری، در مواردی بین گروه‌های لبنانی طرفدار حکومت سوریه و مخالفان آن درگیری‌ مسلحانه روی داده است. بعضی گروه‌های شیعه لبنان از حکومت به رهبری اقلیت علوی مذهب در سوریه حمایت می‌کنند و در مقابل، بعضی گروه‌های سنی خواستار تغییر رژیم در آن کشور بوده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حزب الله لبنان مستقیما در جنگ داخلی سوریه مشارکت داشته است

علاوه بر جهت‌گیری‌های فرقه‌ای‌، سابقه روابط بین سوریه و لبنان نیز در بروز اختلاف بر سر حمایت یا مخالفت با حکومت سوریه موثر بوده است.

کوتاه مدتی پس از آغاز جنگ داخلی لبنان در دهه ١٩٧٠، حافظ اسد، رئیس جمهوری وقت سوریه، واحدهایی از ارتش آن کشور را به لبنان اعزام کرد که تا سال ٢٠٠٥ در این کشور ماندند و همراه با سازمان اطلاعات و امنیت سوریه، صحنه سیاسی لبنان را تحت نفوذ خود داشتند. این وضعیت باعث شد تا بسیاری از احزاب و گروه‌های سیاسی، قومی و مذهبی لبنان در دو جبهه طرفداران و مخالفان حضور سوریه قرار گیرند.

جمعیت لبنان از پیروان ادیان و فرقه‌های گوناگون تشکیل یافته و اختلاف بین گروه‌های قومی و مذهبی باعث وقوع جنگ داخلی در دهه ۱۹۷۰ شد که حدود پانزده سال ادامه یافت و به کشته شدن حدود یکصد و بیست هزار نفر، آوارگی ده‌ها هزار نفر دیگر و مهاجرت چند هزار تن از شهروندان این کشور انجامید.

در حال حاضر اختلاف بین احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی باعث شده است که نتوانند بر سر تشکیل دولت به توافق برسند و لبنان طی هفده ماه گذشته توسط دولت انتقالی اداره شده است. هنوز هم نشانه‌ای از حل این معضل سیاسی به چشم نمی‌خورد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption انفحار انتحاری در منطقه تحت تسلط حزب‌الله روی داد
حق نشر عکس EPA
حق نشر عکس AFP

مطالب مرتبط