بلژیک چند نفر را در ارتباط با حملات پاریس بازداشت کرد

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای امنیتی بلژیک به حال آماده باش هستند

مقامات پلیس در بلژیک می‌گویند که پنج نفر را در ارتباط با حملات جمعه شب پاریس دستگیر کرده‌اند.

بر اساس گزارش مقامات وزارت دادگستری بلژیک این بازداشتها که در بروکسل صورت گرفته، در ارتباط با اتومبیلی است که در پاریس و در نزدیکی سالن کنسرتی پیدا شده که صحنه یکی از شدیدترین حملات بوده است. به گفته مقامات، این اتومبیل در بلژیک اجاره شده بود.

همزمان مقامات دولت یونان گفته‌اند که یک پاسپورت که در نزدیکی جسد یکی از مهاجمان پاریس پیدا شده با یکی از پاسپورتهای ثبت شده در جزیره "لروس" همخوانی دارد.

بر اساس گزارشها در سال جاری میلادی، بیش از نیم میلیون پناهجو که بیشتر آنها از سوریه هستند، از ترکیه وارد یونان شده‌اند.

بازداشت ها در بلژیک همزمان است با بازداشت پدر و برادر عمر اسماعیل مصطفی، اولین مهاجمی که پس از حملات جمعه شب پاریس، شناسایی شد. گفته می شود که دست کم 6 نفر در ارتباط با عمر اسماعیل مصطفی بازداشت شده اند.

خبرگزاری فرانسه با انتشار این خبر گفته است که عمر اسماعیل ۲۹ ساله، یکی از سه مهاجمی بود که به سالن کنسرت باتاکلان حمله کردند و ۸۹ نفر را کشتند. پلیس فرانسه از طریق اثر انگشتش، او را شناسایی کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption استقرار نیروهای امنیتی فرانسه در بسیاری از مراکز مهم این کشور. مقامات می‌گویند تا روز سه‌شنبه حدود سه هزار نیروی امنیتی در نقاط مختلف کشور، مستقر خواهند شد

فرانسوا مالین، دادستان فرانسه گفته است: "مصطفی به خاطر فعالیت‌های افراطی در سال ۲۰۱۰ شناسایی شده بود اما تا پیش از روز جمعه به خاطر دخالت در هیچ فعالیت تروریستی‌ای مورد بازجویی قرار نگرفته بود."

منابع پلیس می‌گویند که بازرسان پلیس در حال بررسی احتمال سفر او به سوریه در سال گذشته میلادی هستند.

همزمان به نقل از شبکه تلویزیونی بی ام اف گزارش شده است که در یک خودروی مشکی رنگ از نوع "سیات" تعدادی اسلحه پیدا شده است. مقامات پلیس این خبر را هنوز تایید نکرده‌اند. این اتومبیل پس از حملات پاریس و پس از آن پیدا شد که شاهدان گزارش استفاده مهاجمان از اتومبیلی مشابه آن را به پلیس دادند.

در حملات جمعه شب (۱۳ نوامبر) چند رستوران و بار شلوغ، یک سالن کنسرت و محوطه اطراف ورزشگاهی که رئیس جمهور به عنوان تماشاچی در آن حضور داشت هدف قرار گرفتند.

داعش در بیانیه‌اش گفته است تا زمانی که فرانسه به سیاست‌هایش ادامه دهد، همچنان یکی از اهداف حملات این گروه خواهد بود.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه گفته است که فرانسه به حمله‌های هوایی خود علیه گروه دولت اسلامی در سوریه ادامه خواهد داد.

روایت لحظه به لحظه وقایع پاریس را اینجا بخوانید

بینید: آلبوم عکس: جهان در شوک