سایه حملات پاریس بر نشست سران گروه ۲۰ در ترکیه

حق نشر عکس AP
Image caption بیش از ۱۳ هزار مامور پلیس عهده دار تامین امنیت آنها و هیات‌های همراه هستند

نشست سران گروه ۲۰ در حالی در آنتالیای ترکیه برگزار می‌شود که این اجلاس مهم بین‌المللی تحت الشعاع حملات جمعه شب در پاریس قرار گرفته است.

بررسی اوضاع سوریه از پیش از حملات پاریس در دستور کار نشست آنتالیا قرار داشت ولی در پی کشته شدن بیشتر از ۱۲۰ نفر در پایتخت فرانسه، مقابله با داعش به یکی از مهم‌ترین موضوع‌های مورد بحث در نشست گروه بیست تبدیل شده است.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه در پی این حوادث سفر خود را به آنتالیا لغو کرده ولی انتظار می‌ر بخش عمده‌ای از گفتگوهای چند جانبه و دو جانبه میان سران قدرت های اقتصادی جهان به مقابله با تروریسم اختصاص پیدا کند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که میزبان نشست آنتالیاست، پیش از برگزاری اجلاس از رهبران گروه ۲۰ خواست تا مبارزه با تروریسم را در اولویت قرار دهند و تاکید کرد که حملات پاریس نشان می‌دهد که زمان عمل کردن فرا رسیده است.

دو عضو دیگر این گروه نیز به تازگی شاهد حوادث مشابهی بوده اند. سقوط هواپیمای مسافربری روسیه که داعش مدعی سرنگونی آن بر فراز مصر شد، ۲۲۴ کشته بر جا گذاشت و سه حادثه بمبگذازی در ترکیه در ماه‌های گذشته که بیشتر از ۱۴۰ کشته داشته، به این گروه نسبت داده شده است.

سرگئی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه، که شنبه در نشست بین‌المللی سوریه در وین شرکت کرده بود، از اشتراک نظر میان قدرت‌های جهانی برای اقدام هماهنگ برای مقابله با داعش خبر داد.

برگزاری اجلاس تحت تدابیر شدید امنیتی

نشست دو روزه رهبران گروه ۲۰ یکشنبه و دوشنبه (۲۴ و ۲۵ آبان) در شهر ساحلی بلک، در آنتالیای ترکیه و تحت شدیدترین تدابیر امنیتی برگزار می‌شود.

علاوه بر سران ۱۹ کشور عضو گروه ۲۰ و رهبران اتحادیه اروپا، روسای سازمان‌های مهم بین المللی مانند دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس صندوق بین‌المللی پول هم در این نشست حضور دارند.

رهبران اسپانیا، سنگاپور و مالزی نیز به عنوان مهمانان غیرعضو در این نشست شرکت خواهند کرد.

الهام علی‌اف، رئیس جمهوری جمهوری آذربایجان، مهمان ویژه آقای اردوغان در اجلاس آنتالیاست.

این نخستین بار است که ترکیه شاهد حضور این تعداد از رهبران جهانی در خاک خود است و بیشتر از ۱۳ هزار مامور پلیس عهده دار تامین امنیت آنها و هیات‌های همراه هستند.

علاوه بر آن، ارتش ترکیه از زمین، هوا و دریا به تامین امنیت اجلاس کمک می‌کند.

شناورهای گارد ساحلی و هواپیماهای ردیابی آواکس از جمله امکانات به کار گرفته شده برای تامین امنیت اجلاس هستند.

یک ناوشکن موشک‌انداز نیروی دریایی آمریکا و جت‌های اف ۱۵ این کشور هم برای کمک به برقراری امنیت نشست گروه ۲۰ در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند.

همزمان با تدارک برگزاری این نشست، مقام‌های امنیتی در ترکیه از دستگیری ده‌ها عضو داعش در استانبول، آنتالیا و دیگر نقاط این کشور خبر داده‌اند.

بررسی اوضاع سوریه و پناهجویان

تمرکز اصلی اجلاس سران گروه ۲۰ از زمان تاسیس این سازمان در سال ۱۹۹۹ بر اقتصاد جهانی و چالش‌های آن بوده است. اما با کمرنگ شدن بحران مالی جهانی که در سال‌های گذشته نگرانی عمده اعضا بود، امسال در آنتالیا مسایل سیاسی در اولویت قرار گرفته است.

به خواسته رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، سران شرکت کننده در نشست گروه ۲۰ در نخستین شام‌ کاری خود در یکشنبه شب اوضاع سوریه و بحران پناهجویان را بررسی خواهند کرد.

پیشبینی می‌شود راه‌های مقابله با داعش بخش عمده این گفتگوها را به خود اختصاص دهد.

علاوه بر آن، آقای اردوغان قرار است امروز (یکشنبه) به طور جداگانه با روسای جمهوری آمریکا و روسیه دیدار کند و انتظار می‌رود بار دیگر بر خواسته ترکیه برای برقراری منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه تاکید کند.

حق نشر عکس

منابع دیپلماتیک از احتمال دیدار غیررسمی باراک اوباما و ولادمیر پوتین، روسای جمهوری آمریکا و روسیه هم خبر داده‌اند که در این صورت نخستین دیدار آنها پس از اقدام نظامی روسیه در سوریه به نفع حکومت بشار اسد، خواهد بود.

بررسی وضعیت پناهجویان هم از موضوع های مهم مورد بررسی در دستور کار غیررسمی اجلاس گروه ۲۰ است.

ترکیه میزبان بیشتر از دو میلیون پناهجوی سوری است و همزمان با افزایش تلاش پناهجویان برای رفتن به اروپا، کشورهای اروپایی خواهان تلاش بیشتر ترکیه برای جلوگیری از این اقدام در ازای دریافت کمک های مالی هستند.

بحث تغییرات آب و هوایی از دیگر مباحث مهم در آنتالیاست، بخصوص این که قرار است حدود دو هفته دیگر اجلاس سازمان ملل متحد در این رابطه در پاریس برگزار شود.

علاوه بر این، ترکیه به عنوان میزبان اجلاس آنتالیا، اولویت‌هایی را برای گفتگوهای مربوط به اقتصاد جهانی تعریف کرده که عبارتند از تقویت اقتصاد جهانی از طریق افزایش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها، همه شمول کردن توسعه اقتصادی و توسعه پایدار و نظارت بر اجرای مصوبات گروه ۲۰ و پاسخگو کردن اعضا.

گروه ۲۰ شامل آمریکا، روسیه، چین، هند، بریتانیاِ، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا، ترکیه، عربستان سعودی، آرژانتین، استرالیا، برزیل، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، کانادا، مکزیک، آفریقای جنوبی و اتحادیه اروپاست.

این گروه شامل دو سوم جمعیت جهان است و ۸۵ درصد رشد ناخالص داخلی و ۷۵ درصد تجارت جهانی را به خود اختصاص داده است.