رییس شورای اروپا: هدف حملات روسیه باید داعش باشد نه مخالفان میانه‌روی بشار اسد

حق نشر عکس AFP
Image caption باراک اباما و ولادیمیر پوتین در حاشیه نشست گروه ۲۰ با هم گفتگو کردند

دونالد توسک، رییس شورای اروپا، در نشست گروه ۲۰ گفته است که روسیه باید گروه دولت اسلامی (داعش) را هدف حملات هوایی خود قرار دهد نه مخالفان میانه‌روی دولت بشار اسد را.

آقای توسک گفت: "ما نه تنها به همکاری بیشتر بلکه به اراده مثبت روسیه در عملیات نظامی‌اش در خاک سوریه نیاز داریم. این عملیات باید معطوف به دولت اسلامی باشد و نه مخالفان میانه‌روی دولت سوریه."

رییس شورای اروپا سپس به روسیه هشدار داد که عملیات نظامی این کشور "فقط به افزایش شمار آوارگان سوری منجر می‌شود" و در واقع "نشانه‌هایی وجود دارند" که نشان می‌دهند موج آوارگان شدت گرفته است.

روسیه می‌گوید که داعش هدف حملات هوایی این کشور است اما بسیاری در غرب بیم دارند که هدف اصلی روسیه حفظ بشاراسد، رئیس جمهوری سوریه در قدرت باشد.

اجلاس گروه ۲۰ عمدتا برای بررسی چالش‌های اقتصادی است و قراربود امسال اوضاع سوریه هم در دستور کار نشست آنتالیا قرار داشته باشد.

اما در پی کشته شدن حدود ۱۳۰ نفر در پایتخت فرانسه، مقابله با داعش به یکی از مهم‌ترین موضوع‌های مورد بحث در نشست گروه ۲۰ تبدیل شده است.

دونالد توسک همچنین گفت همکاری میان روسیه و آمریکا برای مبارزه علیه داعش بسیار با اهمیت و حساس است.

در حاشیه این نشست باراک اباما و ولادیمیر پوتین روسای جمهوری آمریکا و روسیه نیز گفتگو کردند.

آمریکا می‌گوید برکناری بشار اسد از قدرت باید بخشی از راه حل بحران سوریه باشد اما روسیه نظر متفاوتی دارد.

نشست دو روزه رهبران گروه ۲۰ یکشنبه و دوشنبه (۲۴ و ۲۵ آبان) در شهر ساحلی بلک، در استان آنتالیای ترکیه و تحت شدیدترین تدابیر امنیتی برگزار می‌شود.

علاوه بر سران ۱۹ کشور عضو گروه ۲۰ و رهبران اتحادیه اروپا، روسای سازمان‌های مهم بین‌المللی از جمله دبیر کل سازمان ملل متحد و رییس صندوق بین‌المللی پول هم در این نشست حضور دارند.

مطالب مرتبط