تأکید سران شرکت کننده در اجلاس گروه ۲۰ بر مبارزه با تروریسم

حق نشر عکس AFP

سران شرکت کننده در اجلاس گروه ۲۰ در ترکیه تاکید کرده‌اند که تروریسم نباید با مذهب، ملیت و قومیت مرتبط دانسته شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شرکت کنندگان در این اجلاس همچنین تاکید کرده‌اند که افزایش تروریسم جهانی امنیت و صلح در جهان را تحت تاثیر قرار داده و تلاشها برای بهبود وضعیت اقتصاد جهانی را با خطر مواجه کرده است.

به گفته این رهبران، جهان برای مقابله با این خطرات متعهد است.

همزمان در حاشیه نشست رهبران گروه ۲۰ دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا با ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دیدار و گفتگو کرده است.

آقای کامرون گفته که حمله هواپیماهای روسیه به گروه‌های معتدل در سوریه اشتباه است.

اما در سخنانی پس از این دیدار آقای کامرون گفت که به نظر می‌رسد اکنون روسیه بیشتر بر اهداف مربوط به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) تمرکز کرده است.

در همین رابطه از آقای پوتین نقل شده است که حملات روز جمعه در پاریس نشان داد که بریتانیا و روسیه می توانند برای مقابله با ترویسم فعالیت مشترک داشته باشند.

روز گذشته نیز باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، با همتای روس خود دیدار کرد.

گزارش شده است که آقای اوباما در این دیدار از آقای پوتین خواسته است که در سوریه بر مبارزه با داعش تمرکز کند.

به گفته مقامات کاخ سفید، دو کشور بر نیاز به در نظر گرفتن یک دوره انتقالی در سوریه تاکید کرده‌اند.

براساس بیانیه مشترکی که سازمان ملل به نمایندگی از ۱۹ کشور و نهاد حاضر در مذاکرات وین منتشر کرده، دولت انتقالی ای که تشکیل می شود باید جدول زمانی تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه تحت نظارت سازمان ملل ظرف ۱۸ ماه را تعیین کند.

اگرچه هنوز بر سر وضعیت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه اختلاف‌نظرها باقی است.

نشست سران گروه ۲۰ در حالی در آنتالیای ترکیه برگزار شد که این اجلاس مهم بین‌المللی تحت الشعاع حملات جمعه شب در پاریس قرار گرفت داشت.

علاوه بر سران ۱۹ کشور عضو گروه ۲۰ و رهبران اتحادیه اروپا، روسای سازمان‌های مهم بین‌المللی مانند دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس صندوق بین‌المللی پول هم در این نشست حضور داشتند.

گروه ۲۰ شامل آمریکا، روسیه، چین، هند، بریتانیاِ، فرانسه، آلمان، ایتالیا، کانادا، ترکیه، عربستان سعودی، آرژانتین، استرالیا، برزیل، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، کانادا، مکزیک، آفریقای جنوبی و اتحادیه اروپاست.

کشورهای عضو این گروه دو سوم جمعیت جهان را در خود جای داده اند و ۸۵ درصد رشد ناخالص داخلی و ۷۵ درصد تجارت جهانی را به خود اختصاص می دهند.