'موافقت' دولت آمریکا با فروش هزاران بمب به عربستان سعودی

حق نشر عکس EPA
Image caption در اواخر ماه مارس سال‌جاری، عربستان سعودی با تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای، عملیاتی هوایی را علیه مواضع شورشیان حوثی در یمن آغاز کرد

به نقل از مقامات وزات خارجه آمریکا گزارش شده است که دولت این کشور با درخواست خرید بیش از هزاران بمب که شامل بمب‌های هوشمند نیز است به عربستان سعودی موافقت کرده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش کرده است که نیروی هوایی عربستان سعودی خریدار این بمبها است.

فروش این معامله ۱میلیارد و ۲۹ میلیون دلاری باید مورد تصویب کنگره آمریکا قرار گیرد.

به نظر می‌رسد که با ادامه عملیات هوایی عربستان سعودی در یمن، این معامله با چراغ سبز کنگره روبرو شود.

در اواخر ماه مارس سال‌جاری، عربستان سعودی با تشکیل یک ائتلاف منطقه‌ای، عملیاتی هوایی را علیه مواضع شورشیان حوثی در یمن آغاز کرد.

به گفته مقامات عربستان این عملیات در پاسخ به درخواست عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن که کنترل بخش عمده‌ای از کشور را از دست داده، انجام شده است.

درخواست خرید مهمات از آمریکا در حالی اعلام شده است که پیشتر بریتانیا خواهان "تحقیقات لازم" درباره حملات هوایی عربستان سعودی به یمن شد.

اواسط ماه جاری میلادی فیلیپ هموند، وزیر امور خارجه بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت سلاح‌های ساخت بریتانیا در این حملات مورد استفاده قرار گرفته و اطمینان‌بخشی مقام‌های عربستان درباره تبعیت از قوانین بشردوستانه "کافی نیست."

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که کشورش در صورتی که مشاهده کند قوانین بین‌المللی در این زمینه نقض شده‌اند، فروش سلاح به عربستان سعودی را متوقف خواهد کرد.

عربستان سعودی هدف قرار دادن غیرنظامیان در حملات هوایی خود به یمن را تکذیب می‌کند. اما سپتامبر امسال بی‌بی‌سی گزارش کرد که در حملات هوایی عربستان سعودی به یک کارخانه بطری آب، سیزده غیرنظامی کشته شدند. سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در واکنش مدعی شده بود در این کارخانه، به طور مخفیانه سلاح تولید می‌شد.