نخست وزیر فرانسه: حملات پاریس در سوریه طراحی شده بود

حق نشر عکس AFP
Image caption مانوئل والس: فرانسه با یک ارتش تروریستی درگیر است

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه می‌گوید که حملات جمعه شب در پاریس، در سوریه طراحی و برنامه‌ریزی شده بود.

آقای والس گفت که فرانسه فقط یا یک گروه تروریستی روبه‌رو نیست بلکه باید با یک "ارتش تروریستی" مقابله می‌کند.

او به خبرگزاری فرانسه گفت که مطلع است که حملات دیگری نیز علیه فرانسه و کشورهای اروپایی دیگر در حال طراحی و برنامه‌ریزی است.

آقای والس تائید کرد که پلیس فرانسه در ادامه عملیات پیدا کردن مظنونان حملات پاریس به چند محل مختلف در فرانسه یورش برده‌است.

یکی از این نقاط محله بوبینی، در حومه پاریس است که گفته می‌شود محل زندگی برخی از عوامل حملات مرگبار جمعه در پایتخت فرانسه بوده است.

واحد ضد تروریسم پلیس فرانسه همچنان به چند نقطه در شهرهای تولوز و گرونوبل نیز یورش برده است.

حق نشر عکس EPA

مظنون اصلی این حملات که تحت تعقیب پلیس است و برای او حکم بازداشت بین‌المللی صادر شده، "صلاح عبدالسلام" نام دارد، ۲۶ ساله و متولد بروکسل است.

گفته می‌شود او یکی از سه برادری است که در برنامه‌ریزی و اجرای حملات پاریس دست داشته‌اند. یکی از این سه نفر در حمله به سالن کنسرت باتاکلان پاریس کشته شد و دیگری در بلژیک دستگیر شده است. بیشتر بخوانید

مقامات رسمی می‌گویند که صلاح عبدالسلام چند ساعت پس از حملات توسط پلیس در نزدیکی مرز بلژیک توسط پلیس سئوال و جواب شد، اما ظاهرا به دلیل اینکه هنوز نامش به عنوان مطنون این حملات مطرح نبوده، بازداشت نشد.

چندین بمبگذاری هم‌زمان در پاریس در جمعه شب به کشته شدن بیش از ۱۲۰ نفر انجامید. گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.

حق نشر عکس Other
Image caption حکم جلب بین المللی صلاح عبدالسلام صادر شده است

دولت فرانسه که گفته بود واکنش "بی‌رحمانه‌ای" نشان خواهد داد، از روز گذشته حملات هوایی خود به مواضع داعش را در سوریه از سر گرفت.

جنگنده‌های فرانسوی در وسیع‌ترین حملات هوایی فرانسه علیه داعش در سوریه، مواضع این گروه افراطی در شهر رقه هدف گرفتند. رقه مرکز اصلی استقرار داعش در سوریه است.

وزارت دفاع فرانسه اعلام کرد که در حملات روز گذشته ۱۰ جنگنده با ۲۰ بمب مواضع داعش را هدف قرار دادند.

قرار است امروز، فرانسوا اولاند در مراسم یک دقیقه سکوت برای قربانیان حملات پاریس، حضور یابد و سپس در کاخ ورسای برای هر دو پارلمان فرانسه در خصوص سیاست‌های دولت فرانسه در قبال داعش سخنرانی کند.

دولت بریتانیا نیز اعلام کرده است که بودجه واحدهای امنیتی برای مقابله با خطر حملات داعش را افرایش می‌دهد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که دولت هزینه استخدام نزدیک به دو هزار مامور امنیتی را تامین می‌کند.

مطالب مرتبط