بشار اسد: یکی از عوامل آوارگی مردم سوریه تحریم‌های غرب است

حق نشر عکس SANA
Image caption بشار اسد گفت در جلسات وین، موقعیت رئیس جمهور مورد بحث نبوده بلکه محور مذاکرات، به جریان انداختن یک فرآیند سیاسی طبق قانون اساسی بوده است

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی ایتالیا، مسئولیت رشد گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را متوجه کشورهای دیگر کرده و همچنین گفته است که در مذاکرات بین‌المللی برای حل بحران سوریه، کناره‌گیری او مطرح نیست. وی تحریم‌های اقتصادی غرب را از عوامل آوارگی صدها هزار شهروند سوریه خواند.

در مصاحبه ای که شامگاه گذشته (چهارشنبه ۱۸ نوامبر/۲۷ آبان) از شبکه تلویزیونی "رایی اونو" (Rai Uno) ایتالیا پخش شد، آقای اسد ضمن ابراز همدردی با قربانیان حملات اخیر فرانسه و لبنان و بمب‌گذاری در هواپیمای روسی و همچنین مردم یمن، از جهانیان پرسید "آیا شما هم همین احساس را نسبت به مردم سوریه دارید که پنج سال است گرفتار همین نوع تروریسم هستند؟"

رئیس جمهوری سوریه در پاسخ به سئوالی در مورد قدرت داعش در سوریه و توانایی دولت این کشور در مقابله با آن، گفت این گروه "پرورشگاه و مکان رشد واقعی، طبیعی و اجتماعی" در داخل سوریه ندارد و افزود که از آغاز بحران سیاسی در کشورش، عربستان سعودی، ترکیه و قطر و سیاست کشورهای غربی پرورش دهنده "تروریست‌ها" بوده‌اند.

بشار اسد این اتهام را رد کرد که در ابتدا، خود او با هدف ایجاد تفرقه در میان مخالفان، مشوق حضور داعش در سوریه بوده است و گفت که داعش و گروه‌هایی مانند جبهه نصرت محصول شبکه القاعده هستند و کشورهای غربی را مسئول شکل‌گیری القاعده دانست.

او همچنین گفت همان طوری که تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا هم تصدیق کرده است، جنگ عراق نقش مهمی در پیدایش داعش داشته است.

وی در توضیح این نظر خود گفت که داعش در سال ۲۰۰۶ و زمان حضور آمریکایی در عراق شکل گرفت، پایه‌گذار آن توسط نیروهای آمریکایی کشته شد و ابوبکر البغدادی، رهبر کنونی داعش، زندانی آمریکاییان بود اما او را آزاد کردند.

بشار اسد گفت: "داعش در سوریه پایه‌گذاری نشد و بلکه در عراق و پیش از آن در افغانستان آغاز شد."

در مورد تسلط گروه‌های مخالف بر خاک سوریه، بشار اسد گفت که نیروهای مخالف قسمت‌های کم‌جمعیت و بیابانی سوریه را در تصرف دارند و مراکز پرجمعیت این کشور همچنان تحت تسلط دولت اوست.

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس جمهوری سوریه اعمال تحریم از سوی کشورهای غربی را از عوامل آوارگی مردم کشورش دانسته است

از بشار اسد سئوال شد که نظر او در مورد پیشنهاد مطرح شده در نشست‌های اخیر وین و آنتالیا برای یک دوره گذار هجده ماهه، یعنی کناره‌گیری او از قدرت، چه موضعی دارد؟ رئیس جمهوری سوریه گفت که در این جلسات، موقعیت رئیس جمهور مورد بحث نبوده بلکه محور مذاکرات، به جریان انداختن یک فرآیند سیاسی طبق قانون اساسی بوده است و افزود: "رئیس جمهوری، هر رئیس جمهوری، باید طبق روال قانونی به این سمت برسد و آن را ترک کند و نه براساس نظرات قدرت‌های غربی یا کشورهای دیگر."

او گفت که مردم سوریه باید در دوره انتقالی و زمانبندی آن به توافق برسند و دوره هجده ماهه مطرح نیست. وی گفت: "مهمترین بخش [از توافق‌های وین] این است که مردم سوریه باید با هم بنشینند و گفتگو کنند و بعد ما برنامه و زمانبندی خود را تعیین خواهیم کرد و اگر مردم سوریه خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی یا ریاست جمهوری شدند، در این مورد برای من خط قرمزی وجود ندارد."

رئیس جمهوری سوریه گفت که "مخالفان" می‌توانند در مذاکرات و انتخابات شرکت کنند. او گفت این مخالفان باید کسانی باشند که توانسته‌اند رای مردم را کسب کنند و به این ترتیب، از نظر ملت سوریه، گروه‌های مخالف محسوب می‌شوند و مخالفان نمی‌توانند در خارج کشور و با حمایت کشورهای دیگر شکل بگیرند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اسد گفته است که گروه‌های مخالف بر مناطق کم جمعیت سوریه تسلط دارند

از بشار اسد سئوال شد "با توجه به شرایط زندگی مردم سوریه از جمله صدها هزار نفر آواره‌ای که عازم کشورهای اروپایی شده‌اند، آیا شما ابدا مسئول وضعیت کنونی هستید؟" رئیس جمهوری سوریه گفت که "آنچه که ما از آغاز بحران سیاسی انجام دادیم، جنگ با تروریسم و حمایت از گفتگو بوده است" و افزود: "وقتی ما اجازه می‌دهیم این تروریست‌ها به سوریه بیایند، به عنوان مردم سوریه مسئول هستیم زیرا برخی از مردم سوریه دارای همان نوع نگرش هستند و پذیرفته‌اند که بازیچه دست کشورهای خلیج [فارس] و غربی باشند."

وی این اتهام را رد کرد که حملات نیروهای دولتی باعث آوارگی جنگ‌زدگان سوریه شده و آن را ناشی از سه عامل دانست: "تهدید گروه‌های تروریستی، اقدامات تروریست‌ها در نابودی زیرساخت‌های اقتصادی و مختل کردن زندگی مردم، و سوم، و به همان اهمیت فعالیت تروریست‌ها، تحریم‌های غرب علیه سوریه."

در پایان این مصاحبه از آقای اسد سئوال شد که آینده خود را چگونه می‌بیند؟ وی گفت: "آشکار است که برای ما همه چیز، آینده سوریه است، یعنی حتی آینده من به عنوان یک شهروند نمی‌تواند جدا از آینده سوریه باشد."

وی کشورهای غربی را به شکاف و تفرقه‌افکنی بین مردم سوریه متهم کرد و گفت که آنان اینگونه تبلیغ می‌کنند که اگر این رئیس جمهوری بر سر کار باشد، برای سوریه بد است. بشار اسد گفت: "در سوریه، بعضی مردم با رئیس جمهوری مخالف و بعضی با او موافق هستند و اگر مردم سوریه مرا نخواهند اما من همچنان قدرت را رها نکنم، آن وقت برای سوریه بد خواهم بود" و برداشت غرب از نگرش و خواست مردم سوریه "فارغ از واقعیات است."