بازداشت یک مرد لیبیایی در لندن در ارتباط با قتل مامور پلیس در سی سال قبل

Image caption ایوان فلچر در ۱۷ آوریل ۱۹۸۴ در حین انجام وظیفه در مقابل سفارت لیبی در میدان سنت جیمز، لندن کشته شد

یک مرد لیبیایی مظنون به طراحی و همدستی در قتل ایوان فلچر، پلیسی که نزدیک به ۳۰ سال پیش کشته شد، بازداشت شده است.

خانم فلچر، ۲۵ ساله در حین انجام وظیفه در مقابل سفارت لیبی در لندن به ضرب گلوله کشته شد. این مامور پلیس در جریان تظاهراتی که در برابر سفارت لیبی در ۱۷ آوریل ۱۹۸۴ برپا شده بود، به قتل رسید.

اسکاتلندیارد، مرکز پلیس لندن، بازداشت مردی ۵۰ و اندی ساله را "پیشرفتی چشمگیر" توصیف کرده است. فرد مظنون صبح امروز ، پنجشنبه ۱۹ نوامبر در جنوب شرق انگلستان بازداشت شد.

وی همچنین به جرائمی در ارتباط با تخلفات مالی از جمله پولشویی مظنون است.

همزمان دو لیبیایی دیگر - یک زن و یک مرد - در ارتباط با پولشویی بازداشت شده‌اند.

اسکاتلندیارد می‌گوید دو فرد مظنون دیگر در دو آدرس جداگانه، یکی در لندن و دیگری در جنوب شرق انگلستان بازداشت شدند و جستجوی پلیس در سراسر کشور ادامه دارد.

حق نشر عکس f
Image caption اسکاتلندیارد در تلاش است این ۱۴ نفر را پیدا کند

خانواده خانم فلچر در بیانیه‌ای اعلام کردند که پدر این مامور پلیس که اخیرا درگذشت، گفته بود که "تنها افسوس او در زندگی" این بود که هیچوقت در مورد کشته شدن دخترش "شاهد اجرای عدالت" نبوده است.

خانم فلچر یکی از ۵۰ مامور پلیس بود که در حین تظاهرات علیه دولت سرهنگ معمر قذافی، در محل سفارت لیبی در لندن، مستقر شده بودند که ناگهان شلیک گلوله‌ها از پنجره طبقه اول ساختمان، موجب کشته شدن او شد.

فرمانده ریچارد والتون، رئیس بخش ضد تروریسم اسکاتلندیارد گفت که پلیس لندن هیچگاه امیدش را برای یافتن قاتل او از دست نداد.

وی به بی‌بی‌سی گفت که تیراندازی در سفارت لیبی حاصل "توطئه‌ای برای کشتن افراد پلیس و تظاهرکنندگان" بوده است.

به گفته او: "این توطئه در لیبی طراحی شد و سازماندهی آن از داخل سفارت لیبی انجام شده بود."

پلیس لندن ۵۰ هزار پوند برای دریافت اطلاعات در مورد کشته شدن این مامور پلیس تعیین کرده است تا بتواند بقیه افرادی را که در این تیراندازی دست داشته‌اند، پیدا کند.

پلیس لندن عکس ۱۴ نفر از هواداران سرهنگ قذافی را که در همان روز، در نزدیکی سفارت لیبی تظاهراتی علیه مخالفان رژیم این کشور برپا کرده بودند، به امید یافتن آنها در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.