رئیس سازمان امنیت آلمان: عملیات داعش به منزله آغاز جنگ جهانی تروریستی است

Image caption ماسون: آلمان بیش از بریتانیا و آمریکا در معرض تهدید تروریستی قرار دارد

رئیس سازمان امنیت داخلی آلمان هشدار داده که ممکن است هر شهری در اروپا هدف حملات تروریستی گروه دولت اسلامی (داعش) قرار گیرد و عملیات داعش را به جنگ جهانی تروریستی تعبیر کرده است.

هانس گیورگ ماسن، رئیس دفتر فدرال حفاظت از قانون اساسی آلمان در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است که کشورش "با تهدید جدی" از سوی گروه‌های تروریستی به ویژه داعش مواجه است. وی افزوده است که با توجه به اهداف داعش "باید فرض کنیم که هرلحظه ممکن است در هر شهر اروپایی، چه پاریس، چه بروکسل و چه لندن، واقعه‌ای مانند حملات پاریس به وقوع بپیوندند."

آقای ماسن گفته است در دهه‌های اخیر، آلمان به زندگی بدون واهمه از اقدامات تروریستی عادت کرده بود اما پس از واقعه پاریس و همچنین لغو مسابقه فوتبال آلمان و هلند این وضعیت تغییر یافته است. وی گفت: "حالا آلمان‌ها متوجه می‌شوند که تا کنون با آسودگی خیال زندگی می‌کردند و حالا باید یاد بگیرند در کنار خطر زندگی کنند." بازی آلمان و هلند که قرار بود روز سه‌شنبه با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در باشگاهی در هانوور برگزار شود چند ساعت قبل از آغاز بازی به دلیل وجود خطرات امنیتی لغو شد.

رئیس سازمان امنیت آلمان گفته است: "واقعیت این است که ما در دنیایی سرشار از خطر وتهدید زندگی می‌کنیم و می‌توانیم بگوییم که آنچه که دولت اسلامی انجام می‌دهد، آغاز جنگ جهانی تروریستی است." وی افزوده است که آلمان نیز باید موقعیت و سیاست امنیتی خود را مورد بازنگری قرار دهد.

حق نشر عکس EPA
Image caption رئیس سازمان امنیت آلمان خواستار "قانونمند شدن" مهاجرت به کشورش شده است

در مورد اینکه ممکن است در میان پناهجویان افرادی برای خرابکاری به آلمان راه یابند، هانس ماسون گفته است که "مدرک قاطعی در دست نیست که نشان دهد برخی از پناهچویان یا مهاجران غیرقانونی تروریست هستند یا طرح‌های تروریستی دارند اما اگر آنها از عراق یا سوریه بیایند، می‌توان فرض کرد که با توجه به چهار سال جنگ داخلی، احتمالا با استفاده از اسلحه آشنایی دارند که این خود باعث نگرانی است."

وی گفته است: "ما می‌خواهیم مهاجرت غیرقانونی به آلمان، به مهاجرت قانونی و نظام یافته تبدیل شود به نحوی که بدانیم چه کسانی در آلمان هستند، چه می‌خواهند، چه هدفی دارند و آیا آموزش کاربرد اسلحه دیده‌اند یا نه. سازمان‌های امنیتی خواستار چنین نظارتی هستند." وی گفت که شنیده است گروه‌های اسلامگرا در صدد جذب داوطلب در آلمان هستند و این روند را نگران کننده توصیف کرد.

از آقای ماسن سئوال شد که با توجه به سیاست خارجی آلمان و اینکه این کشور مستقیما در حملات هوایی علیه داعش در سوریه شرکت نمی‌کند، آیا به همان اندازه کشورهای دیگر غربی در معرض حمله داعش قرار دارد؟

وی گفت "فکر می‌کنم دولت اسلامی به اروپا به عنوان یک هدف واحد نگاه می‌کند" و افزود: "واقعیت این است که احتمالا بریتانیا با خطر کمتری مواجه است زیرا دولت اسلامی می‌داند که اگر علیه این کشور یا آمریکا دست به اقدام تروریستی سنگینی بزند، با واکنش تلافی‌جویانه و کوبنده این دو کشور مواجه می‌شود که ممکن است به نابودی این گروه منجر گردد اما آلمان و فرانسه و سایر کشورهای اروپایی هدف‌هایی چنین پر خطر برای این گروه محسوب نمی‌شوند."