همزمان با افزایش سطح هشدار امنیتی در بلژیک مقامات به دنبال 'چند مظنون' اعمال تروریستی هستند

حق نشر عکس

یان یامبون، وزیر کشور بلژیک، می‌گوید که نیروهای پلیس این کشور در جستجوی چندین مظنون تروریستی هستند.

او گفته است که سطح وضعیت امنیتی کنونی بالاتر از تهدیدی است که صلاح عبدالسلام، ایجاد کرده است. این فرد که تبعه فرانسه است، در حوادث پاریس دست داشته است. او برای مدتی در مولنبک در بروکسل، پایتخت، زندگی کرده و گفته می‌شود در بلژیک فراری است. گفته می‌شود که این فرد ممکن است مسلح به جلیقه انفجاری باشد.

بر اساس گزارشها شب گذشته مناطق مرکزی بروکسل، پایتخت بلژیک، کاملا خالی و بدور از جنب جوش معمولی خود بوده است و نیروهای امنیتی و سربازان ارتش این کشور در بسیاری از نقاط این شهر به گشت‌زنی مشغول بوده‌اند.

این اقدامات شدید امنیتی همزمان است با افزایش سطح هشدار امنیتی در پایتخت است که در بالاترین حد ممکن اعلام شده است. این سطح خطرات امنیتی دولت بلژیک به معنای آن است که خطری جدی و قریب‌الوقوع پایتخت این کشور را تهدید می‌کند.

پیشتر شارل میشل، نخست‌وزیر بلژیک، گفت که اطلاعات نشان می‌دهد که امکان وقوع حمله‌ای مشابه آنچه یک هفته پیش در پاریس اتفاق افتاد، در بروکسل وجود دارد. تعدادی در ارتباط با اقدامات امنیتی در بلژیک بازداشت شده‌اند.

حق نشر عکس EPA

مقام‌های بلژیک گفته‌اند سلاح اما نه مواد منفجره در خانه یکی از بازداشت‌شدگان اخیر پیدا شده است.

مرکز بحران وزارت کشور بلژیک به مردم توصیه کرده است به توصیه‌های ایمنی عمل کنند و از حضور در اماکن شلوغ مانند رویدادهای ورزشی، کنسرت‌ها، ایستگاه‌های قطار و فرودگاه‌ها خودداری کنند.

حق نشر عکس Reuters

سطح هشدار امنیتی در سایر مناطق کشور، پائین‌تر از بروکسل اما همچنان جدی است.

دولت بلژیک به دنبال حملات مرگبار پاریس، برای تقویت امنیت کشور، تدابیر جدیدی را به اجرا در آورده است.

نیروهای امنیتی بلژیک طی یک هفته گذشته، عملیاتی را در شهرهای مختلف انجام داده و بازداشت‌هایی انجام داده‌اند.

دادستانی این کشور یک مظنون به دست داشتن در حملات پاریس را که روز پنجشنبه بازداشت شده بود، رسما به ارتکاب جرایم تروریستی متهم کرده‌ است.

هویت این فرد هنوز اعلام نشده است.

مطالب مرتبط