سازمان ملل متحد: حوادث طبیعی مربوط به آب و هوا افزایش یافته است

حق نشر عکس EPA
Image caption دفتر سازمان ملل برای کاهش سوانح می گوید جاری شدن سیل ۴۷ درصد از تمام حوادث مربوط به آب و هوا را در ۲۰ سال گذشته تشکیل می دهد

یک گزارش سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که در بیست سال گذشته شمار حوادث طبیعی ویران‌گر مربوط به آب و هوا به صورت مداوم افزایش یافته است.

این گزارش که در آستانه برگزاری نشست سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا در پاریس منتشر شده، نشان می دهد که نود درصد بلایای طبیعی، مانند طوفان، سیل، موج گرما به شرایط جوی غیرمتعارف مرتبط است.

در دهه گذشته بیش از سیصد مورد بلایای طبیعی مرتبط با آب و هوا ثبت شده است که نسبت به دهه قبل چهارده درصد افزایش داشته و نسبت به حوادث ثبت شده در دو دهه قبل از آن دو برابر شده است.

دانشمندان می گویند که مشخص نیست دقیقا چه مقدار از این افزایش را می توان ناشی از تغییرات آب و هوا دانست، اما بیشتر افراد معتقدند که گرم شدن کره زمین بلایای طبیعی مربوط به آب و هوا را به همراه داشته است.

بر اساس این گزارش طی بیست سال گذشته بر اثر بلایای طبیعی ناشی از آب و هوا بیش از ۶۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده اند و زندگی بیش از ۴ میلیارد نفر تحت تأثیر قرار گرفته است.

دفتر سازمان ملل برای کاهش سوانح می گوید جاری شدن سیل ۴۷ درصد از تمام حوادث مربوط به آب و هوا را در ۲۰ سال گذشته تشکیل می دهد که بیش از ۲.۳ میلیارد نفر تحت تاثیر آن قرار گرفته اند که اکثر آنها در آسیا زندگی می کردند.

بر اثر این حوادث ۸۷ میلیون خانه آسیب دیده یا نابود شده است که شامل صدها هزار مدرسه، بیمارستان و دیگر تأسیسات مهم در سراسر جهان است.

به گفته دفتر سازمان ملل برای کاهش سوانح، خسارات ناشی از بلایای مربوط به آب و هوا حدود ۲ تریلیون دلار را در سراسر جهان تشکیل داده است.

این دفتر خواستار سرمایه گذاری بیشتر در بخش کاهش خطر بلایا به منظور حفاظت از جمعیت آسیب پذیر شده است.

قرار است روز ۳۰ نوامبر در پاریس نمایندگان بیش از ۱۹۰ کشور جهان طرحی را برای کاهش تولید گاز های گلخانه ای که عامل اصلی افزایش دما در کره زمین دانسته می شوند بررسی کنند.

مطالب مرتبط