ورود سران کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز به تهران

حق نشر عکس AFP

ایران امروز دوشنبه (۲۳ نوامبر/۲ آذر) میزبان سومین اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز است.

بر اساس گزارشها از این کشور تاکنون تعدادی از رهبران کشورهای عضو از جمله نیجریه، عراق، ترکمنستان، بولیوی، ونزوئلا و الجزایر وارد تهران شده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز قرار است بزودی وارد تهران شود.

اختلافات بین روسیه و اروپا و صادرات گاز این کشور به اروپا از طریق اوکراین و مسایل و تحولات مربوط به خاورمیانه از جمله توافق‌نامه ایران با کشورهای غربی موسوم به ۱+۵ از موضوعات مهمی است که بر نتایج این اجلاس می‌تواند تاثیر داشته باشد.

همچنین گفته می‌شود که با توجه به فعالیت شدید روسیه و حملات هوایی این کشور در سوریه، تحولات مربوط به این کشور از موضوعات مهمی باشد که جدای از مسایل مربوط به اجلاس گازی بین آقای پوتین و مقامات ایرانی مورد گفتگو قرار خواهد گرفت.

ایران و روسیه در کل داری سیاستی یکسان در قبال سوریه و بشار اسد، رئیس جمهوری، این کشور هستند.

بر اساس گزارشها از ایران تدابیر شدید امنیتی در این شهر برقرار است. همچنین به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به منظور "تسهیل در امور ترافیکی و انتظامی در محدوده محل برگزاری سومین اجلاس سران کشورهای صادر کننده گاز در تهران کلیه مدارس آموزش و پرورش مناطق یک ،دو و سه شهر تهران روز دوشنبه در نوبت‌های صبح و عصر تعطیل خواهند بود."

مجمع صادرکنندگان گاز، شامل ۱۲ عضو اصلی و چند عضو ناظر است. ایران، روسیه، الجزایر، امارات متحده عربی، قطر و ونزوئلا از اعضای اصلی به شمار می‌روند.

گفته می‌شود که کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز، بیش از ۴۰ درصد از تولید گاز جهان و نزدیک به ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، را در اختیار دارند.

دو اجلاس پیشین سران این مجمع صادر کنندگان گاز در قطر و روسیه برگزار شد.