دیده بان حقوق بشر: شکنجه بازداشت‌شدگان در بحرین ادامه دارد

ناآرامی‌ها در بحرین حق نشر عکس .
Image caption گروهی از شیعیان که اکثریت جامعه بحرین را تشکیل می‌دهند به آنچه تبعیض اقلیت سنی حاکم علیه خود می‌دانند معترضند

سازمان دیده بان حقوق بشر گفته است که علیرغم وعده پادشاه بحرین در مورد خاتمه دادن به شکنجه افراد بازادشت شده از سوی نیروهای های امنیتی، این اقدام همچنان در این کشور ادامه دارد.

در مقابل دولت بحرین این ادعا را "نادرست و بی پایه" دانسته است.

سرکوب نا آرامی ها در این کشور در ۴ سال گذشته که در جریان آن دهها نفر کشته و صدها نفر مجروح و شماری زیادی دستگیر شدند، با واکنش جامعه بین المللی روبرو شد.

در آن زمان حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین برای تحقیق درباره ادعاهای مطرح شده کمیته ای بین المللی متشکل از کارشناسان حقوق بشر ایجاد کرد.

این کمیته در گزارشی که در نوامبر سال ۲۰۱۱ منتشر کرد گفت که سازمان امنیت ملی و وزارت کشور بحرین "یک روند سیستماتیک از سوء رفتار فیزیکی و روانی را دنبال می کنند".

بر اساس این گزارش، چنین رویکردی در بسیاری از موارد به شکنجه شمار زیادی از بازداشت شدگان منجر می شود.

پادشاه بحرین این گزارش را به طور کامل پذیرفت و با ایجاد سه هیئت دولتی خواستار رسیدگی به موضوع و خاتمه دادن به اعمال شکنجه در جریان بازجویی ها شد.

اما در گزارش تازه دیده بان حقوق بشر گفته شده که هیئت های مقابله با شکنجه که از سوی دولت تعیین شدند، مستقل نیستند و عملکرد آنها فاقد شفافیت لازم است.

بازرس کل وزارت کشور بحرین در نامه ای به دیده بان حقوق بشر تاکید کرده که آنها به تمام توصیه های کمیته بین المللی تحقیق عمل کرده اند.

در بیانیه جداگانه ای هم که دولت به خبرگزاری آسوشیتد پرس فرستاده، گفته شده که ۷۳ نفر از نیروهای امنیتی بحرین به اتهام سوءرفتار به دادگاه معرفی شده اند.