جان کری حملات فلسطینی ها به اسرائیلی ها را محکوم کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption جان کری گفته در سفر اخیر خود، به دنبال "پیدا کردن راهی برای بازگشت آرامش" است

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، در جریان سفر امروز خود به بیت المقدس حملات فلسطینی ها به اسرائیلی ها را به عنوان اقدامات"تروریستی" محکوم کرد.

او که در هنگام بیان این اظهارات در کنار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل ایستاده بود گفت: "هیچ کس در هیچ جایی نباید با خشونت های روزمره و با حملات در خیابان ها با چاقو، قیچی یا اتومبیل زندگی کند."

قرار است آقای کری در ادامه سفر خود، در کرانه باختری با محمود عباس رئیس دولت فلسطین دیدار کند.

در ناآرامی های چند هفته اخیر، ۱۹ یهودی اسرائیلی و بیش از ۹۰ فلسطینی، که عده ای از آنها مهاجمان بوده اند، کشته شده اند.

اغلب فلسطینی های کشته شده، در کرانه باختری در جریان درگیری با سربازان اسرائیلی یا در خشونت های مرزی در غزه هدف قرار گرفته اند. تعدادی از آنها نیز مهاجمانی بوده اند که توسط کسانی که مورد حمله قرار گرفته اند یا نیروهای امنیتی حاضر در محل حمله کشته شده اند.

سازمان حماس که نوار غزه را در کنترل دارد، با محکوم کردن اظهارات امروز آقای کری، این سخنان را "پشتیبانی کامل از جنایات و تروریسم اسرائیل" دانسته است.

ارتش اسرائیل گفته لحظاتی پس از سخنان آقای کری، یک راننده فلسطینی خودروی حود را به پرسنل امنیتی اسرائیل در یک ایست بازرسی در شمال کرانه باختری کوبیده و چهار نفر راخمی کرده است.

راننده، که از اهالی شهر جنین در کرانه باختری بوده، خود هدف شلیک گلوله قرار گرفته و زخمی شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption امروز یک راننده فلسطینی خودروی خود را به پرسنل امنیتی اسرائیل در یک ایست بازرسی در شمال کرانه باختری کوبید

گروه فلسطینی جهاد اسلامی، حمله جدید در نزدیکی شهر نابلس را پاسخی به "تلاش جان کری برای به هم زدن انتفاضه (قیام فلسطینیان)" توصیف کرده است.

آقای کری گفته است که با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در مورد چگونگی "پیدا کردن راهی برای برگشت آرامش" گفتگو می کند.

این دومین دیدار وزیر امور خارجه آمریکا با رهبران اسرائیلی و فلسطینی پس از شکست مذاکرات صلح در آوریل ۲۰۱۴ است.

بسیاری از ناظران معتقدند با توجه به شدت گرفتن خشونت پس از درگیری تابستان گذشته بین اسرائیل و حماس، انتظار نمی رود جان کری موفق شود دو طرف را به میز مذاکره باز گرداند.

مطالب مرتبط