اولاند و اوباما مقابله با داعش را 'شدت می‌بخشند'

حق نشر عکس EPA
Image caption مقابله با داعش احتمالا اصلی‌ترین محور گفت‌وگوهای روسای جمهور آمریکا و فرانسه است

فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، در تلاش برای تقویت اتحاد جهانی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به آمریکا رفته است. انتظار می‌رود مقابله با داعش اصلی‌ترین محور گفت‌وگوهای او با باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا باشد.

داعش مسئولیت حمله‌های مرگبار در پاریس را به عهده گرفته است و فرانسوا اولاند در هفته جاری به دیدار رهبران چندین کشور جهان می‌رود تا اتحاد علیه این گروه را تقویت کند.

با این حال، اقدام ترکیه در سرنگون کردن یک جنگنده روسیه باعث شدت گرفتن تنش‌ها در ارتباط با جنگ در سوریه شده است.

روسیه می‌گوید که جنگنده‌اش روز سه‌شنبه، ۲۴ نوامبر، در محدوده سرزمینی سوریه هدف گرفته شده است، ولی ترکیه اعلام کرده که هواپیمای روسی وارد محدوده هوایی ترکیه شده بود.

ترکیه عضو ناتو است و تنش بر سر سرنگونی جنگنده روسی، می‌تواند اتحاد نظامی روسیه و کشورهای غربی علیه داعش در سوریه و عراق را تضعیف کند.

براساس گزارش‌ها، انتظار می‌رود که آمریکا از اقدامات فرانسه برای ایجاد اتحاد نظامی قوی‌تر بین روسیه و کشورهای غربی حمایت کند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در واشنگتن گفت که ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش شامل ۶۵ کشور است اما روسیه اکنون ائتلافی دو طرفه با ایران تشکیل داده و از حکومت سوریه حمایت می کند.

در شرایط کنونی هواپیماهای جنگی فرانسه از ناو هواپیمابر شارل دوگل در محدوده آب‌های ساحلی سوریه به پرواز درمی‌آیند و داعش را هدف می‌گیرند.

از ماه میلادی گذشته و پس از آن که یک هواپیمای مسافربری روسیه برفراز مصر سرنگون شد، روسیه نیز به حمله‌های هوایی علیه شورشیان مخالف دولت سوریه شدت داده است.

گفته شده است که احتمالا شبه‌نظامیان مرتبط با داعش در سرنگون کردن هواپیمای مسافربری روسیه نقش داشته‌اند و کشورهای غربی نیز از روسیه خواسته‌اند که تمرکز اصلی خود را بر حمله به داعش و نه دیگر گروه‌های مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، بگذارد.