پارلمان تاجیکستان بستن سایتها و تلفنهای همراه را به هنگام عملیات ضد‌تروریستی تصویب کرد

حق نشر عکس BBC Dushenbe

پارلمان تاجیکستان مقرراتی را تصویب کرد است که اجازه می‌دهد دولت در زمان انجام عملیات ضدتروریستی دسترسی ساکنان به وسایل ارتباطی، بویژه اینترنت و ارتباط پویان (تلفن همراه) را، قطع کند.

این مقررات جزئی از طرح اصلاح قانون "مبارزه با تروریسم" است که امروز چهارشنبه ۴ آذر (۲۵ دسامبر) با اکثریت کل آرای اعضای مجلس نمایندگان که غالبا از حزب حاکم خلق دمکرات هستند، تصویب شد.

بر اساس این مقررات، نهادهای امنیتی و پلیس تاجیکستان می‌توانند ضمن برگزاری عملیات ضدتروریستی دسترسی مردم به ارتباطات را نه تنها در محل انجام عملیات یا درگیری، بلکه در سراسر تاجیکستان قطع کنند.

خیرالله صوفی‌یف، یک عضو مجلس نمایندگان تاجیکستان، ضمن معرفی این طرح گفت که هدف از تصویب این مقررات "آلوده نکردن فضای اطلاعاتی (خبری) کشور در روزهای برگزاری عملیات" است.

این طرح از حمایت شکورجان ظهورف، رئیس پارلمان، هم برخوردار بوده و او با اشاره به حوادث اخیر در پاریس فرانسه، افغانستان، مصر و کشورهای دیگر گفت که حملات تروریستی در جهان در سه ماه اخیر افزایش یافته است و "در تاجیکستان باید از اینگونه حادثه‌ها پیشگیری کنیم."

حق نشر عکس AFP

وی با اشاره به درگیریهای اوایل ماه سپتامبر در حوالی شهر دوشنبه گفت: "این تلاش تبدلات (کودتا) نشان داد که بسیار کارها با تلفن صورت می‌گیرند." در پی این درگیریها مقامات تاجیک عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزارت دفاع این کشور، را به تروریسم متهم کردند و او در عملیات مرموزی که دو هفته ادامه داشت کشته شد.

رئیس مجلس نمایندگان تاجیکستان همچنین گفت طرحی در دست بررسی است که طبق آن فروش سیم‌کارت برای تلفن همراه در کشور منبعد تنها پس از انگشت‌نگاری انجام خواهد شد. مقامات تاجیک معتقدند که از این راه می‌توان "تروریستان" را آسان شناسایی و با آنها مبارزه کرد.

اما منتقدان می‌گویند دولت تاجیکستان به بهانه مبارزه با تروریسم تلاش دارد کنترل تمامی امور و شئون زندگی مردم را به دست بگیرد. به گفته آنها، اجرای این مقررات به زیان مردم است و برعکس می‌تواند به تروریستان کمک کند، زیرا در شرایط حمله تروریستی یک پیامک می‌تواند جان انسانهای زیادی را نجات بدهد.

حق نشر عکس PA

در گذشته مقامات تاجیک بارها دسترسی به اینترنت و وسایل دیگر ارتباطی را با صدور دستورهای غیررسمی به شرکتهای فراهمگر اینگونه خدمات، مسدود کرده‌اند. در جریان عملیات مرگبار تابستان سال ۲۰۱۲ در شهر خاروغ، مرکز استان بدخشان، دسترسی به همه گونه ارتباطات با این استان کوهستانی و دور افتاده مسدود شد.

در جریان عملیات "اسرارآمیز" ماه سپتامبر علیه عبدالحلیم نظرف و همراهاش نیز که اکنون به "کوشش کودتا" متهم شده‌اند، دهها سایت اینترنتی مسدود و در بسیاری از مناطق تاجیکستان فرستادن پیامک برای چند روز غیرممکن بود.

همین حالا نیز برخی از سایتهای خبری و شبکه‌های اجتماعی، مانند فیسبوک و یوتیوب، در تاجیکستان مسدود هستند، هرچند این سایتها و شبکه ها هیچ ارتباطی با تروریسم و گروههای تروریستی ندارند.