داعش مسئولیت حمله مرگبار به گارد ریاست جمهوری تونس را به عهده گرفت

حق نشر عکس epa

گروه 'دولت اسلامی' (داعش) مسئولیت حمله مرگبار به اعضای گارد ریاست جمهوری تونس را به عهده گرفته است. در یکی از حساب‌های منتسب به داعش در شبکه‌های اجتماعی گفته شده که یک بمبگذار انتحاری این حمله را انجام داده است.

یک بمبگذار انتحاری شب سه‌شنبه در یکی از خیابان‌های مرکزی شهر تونس، پایتخت تونس، در ایستگاهی که اتوبوس گارد ریاست جمهوری در آن اعضایش را سوار و پیاده می‌کند خود را منفجر کرد و ۱۳ نفر را کشت. گفته شده که ۱۷ نفر هم در این انفجار زخمی شدند.

وزارت کشور مصر گفته است که یک کوله‌پشتی یا جلیقه با حدود ۱۰ کیلوگرم مواد منفجره نظامی در این حمله استفاده شده است.

مشخص نیست که بمبگذار سوار اتوبوس شده بوده یا به اتوبوس نزدیک شده بود.

در ماه‌های اخیر این سومین حمله‌ در تونس است که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفته است.

حدود شش ماه پیش یک مرد مسلح با به رگبار بستن حاضران در تفریحگاهی ساحلی ۳۸ نفر، عمدتا از جهانگردان خارجی را کشت. پیش از آن هم ۲۰ نفر در حمله به یک موزه مشهور کشته شدند.

دولت تونس بلافاصله در واکنش به حمله سه شنبه به گارد ریاست جمهوری وضعیت اضطراری اعلام کرده و مقررات منع آمد و شد وضع کرده است. این کشور همچنین مرز خود با لیبی را بسته است.

رعنا جواد، خبرنگار بی‌بی‌سی در تونس، می‌گوید انتظار می‌رفت که داعش مسئولیت این حمله را بپذیرد.

در تونس حکومتی غیرمذهبی بر سر کار است. تصور می‌شود که حدود ۳ هزار تونسی در سوریه و عراق همراه با اسلام‌گرایان افراطی می‌جنگند. علاوه بر این شماری از آنها در کشور جنگ‌زده همسایه، لیبی، با گروه‌های افراطی همکاری دارند.

مطالب مرتبط