روسیه سیستم پدافند اس-۴۰۰ در سوریه مستقر کرد

حق نشر عکس Getty

روسیه سیستم پدافند هوایی اس‌-۴۰۰ خود را در پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه، در ۵۰ کیلومتری مرز سوریه با ترکیه مستقر کرده است.

ریانووستی، خبرگزاری دولتی روسیه، می‌گوید این سیستم هر هدفی را که هواپیماهای روسیه را تهدید کند، نابود خواهد کرد.

استقرار این سیستم پدافند هوایی دو روز پس از آن انجام می‌گیرد که جنگنده‌های ترکیه یک جنگنده سوخو ٢۴ روسیه را ساقط کردند. ترکیه می‌گوید این هواپیما حریم هوایی ترکیه را نقض کرده و به آن ١٠ بار هشدار داده شده بود، ادعایی که روسیه آن را رد می‌کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه این اقدام ترکیه را به "خنجر از پشت" تشبیه کرده است. آقای پوتین امروز گفته است ترکیه عامدانه به روابط مسکو و آنکارا ضربه می‌زند. او گفت روسیه هنوز منتظر عذرخواهی ترکیه و جبران خسارت‌ها است.

دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه هم دستور داده است که اقداماتی در واکنش به سرنگون شدن این هواپیما صورت بگیرد که ممکن است طی آنها بعضی از پروژه‌های اقتصادی استراتژیک مشترک با ترکیه و واردات از این کشور فعلا متوقف شوند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، از موضع روسیه انتقاد کرده و گفته است: "ما شرکای استراتژیک هستیم. می‌گویید پروژه‌های مشترک ممکن است متوقف و روابط قطع شود؟ چنین رفتاری مناسب سیاستمداران است؟"

آقای اردوغان گفته است که مقام‌های سیاسی و نظامی دو طرف باید برای رفع "خطاهای دو طرف" مذاکره کنند و در چنین موقعیتی "حرف‌های احساسی" کمکی نخواهند کرد.