آخرین حرف وکیل کرد: از اسلحه بیزارم

حق نشر عکس AFP
Image caption طاهر ایلچی لحظاتی پیش از آن که کشته شود

کشته شدن طاهر ایلچی رئیس کانون وکلای شهر کردنشین دیاربکر بسیاری را نگران کرده است. او یکی از شناخته‌شده‌ترین وکلای حقوق بشری ترکیه بود و در روز روشن در مقابل دوربین رسانه‌ها و در کنفرانسی خبری کشته شد. بسیاری نگرانند ترکیه به دوران خشونت‌های دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی باز گردد.

در آن دوره صدها فعال چپگرای سیاسی و حقوق بشری و فرهنگی کرد ترور شدند. نتیجه تحقیقات بسیاری از این ترورها در ادارات پلیس هنوز به نام پرونده‌های حل نشده بایگانی شده‌اند.

حدود سیزده سال پیش هنگامی که رجب طیب اردوغان رهبر حزب عدالت و توسعه به قدرت رسید، قول داد با هر گونه خشونت برخورد کند و مشکل کردها را از راه سیاسی حل کند.

او به فعالان سیاسی ترکیه گفت دیگر نباید نگران چنین قتل هایی باشند. او موفق شد. حتی تعدادی از ماموران سابق به اتهام دست داشتن در این قتل‌ها به دادگاه کشیده شدند.

'تروریسم'

اما از سال گذشته همه چیز تغییر کرده است. تجمعات انتخاباتی حزب طرفدار کردها و گروه‌های چپگرا بارها هدف بمبگذاری داعش قرار گرفته است. کردها دولت را به همکاری با مهاجمان یا کم کاری برای جلوگیری از حملات متهم می کنند.

جنگ خیابانی به بعضی از شهرهای کردنشین ترکیه کشیده شده است. سازمان های حقوق بشری می‌گویند در چند ماه گذشته صدها تن از فعالان کرد توسط پلیس دستگیر و بسیاری کشته شده‌اند. اما دولت می گوید افراد کشته شده و بازداشت شدگان وابسته به پ‌ک‌ک هستند و آنان را تروریست می‌خواند.

حدود دو ماه پیش گذشته طاهر ایلچی به اتهام تبلیغ برای "سازمانی تروریستی" دستگیر شد و از کشور ممنوع الخروج. دادستان پرونده تقاضای هفت سال و شش ماه زندان برای او کرد. همه اینها به خاطر اینکه آقای ایلچی در گفتگویی در تلویزیون سی‌ان‌ان ترک گفته بود که پ‌ک‌ک سازمانی تروریستی نیست بلکه یک سازمانی سیاسی است.

شاهدان عینی می گویند فرد مهاجم به طرف طاهر ایلچی دوید و سر او را با یک گلوله هدف قرار داد و فرار کرد. سپس تیراندازی بین نیروهای امینتی و مهاجم (یا مهاجمان) شروع شد. یک پلیس نیز کشته شد و تعدادی زخمی شدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption مادر طاهر ایلچی کمی بعد از کشته شدن او

آقای ایلچی به همراه گروهی دیگر از وکلا به اعتراض یه صدمه دیدن مناره یکی از مساجد قدیمی سور در دیاربکر جمع شده بودند. این مسجد در جریان درگیری‌های بین نیروهای امنیتی ترکیه و شاخه جوانان پ‌ک‌ک صدمه دیده بود. این آخرین گفته او بود: "ما از اسلحه، درگیری و عملیات بیزاریم."

بسیاری نگرانند ترکیه به خشونت‌های دهه‌های گذشته برگردد، نگرانند چیزی که آقای ایلچی از آن بیزار بود به شهرهای دیگر این منطقه کشیده شود.

مطالب مرتبط