اسرائیل تماس با مقام‌های اروپایی مرتبط با مذاکرات صلح را تعلیق کرد

حق نشر عکس EPA

در پی تصمیم اروپا برای مشخص‌کردن محصولات سرزمین‌های اشغالی، اسرائیل اعلام کرده است که تماسش با مقام‌های اروپایی درگیر در گفت‌وگوها برای صلح خاورمیانه را فعلا قطع می‌کند.

وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرده است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، دستور این اقدام را داده است.

اتحادیه اروپا مانند ایالات متحده و خیلی دیگر از کشورهای جهان، شهرک‌سازی‌های یهودیان را در مناطق اشغالی، غیرقانونی می‌داند اما اسرائیل از ادامه این شهرک‌سازی‌ها حمایت می‌کند.

آقای نتانیاهو که در حال حاضر با حفظ سمت وزیر خارجه اسرائیل هم هست، به این وزارتخانه دستور داده است که درباره "مشارکت افراد و نهادهای اتحادیه اروپا در هرچه مرتبط با روند دیپلماتیک با فلسطینیان است، بازنگری کند".

دو هفته پیش کمیسیون اروپا آیین‌نامه جدیدی برای برخی از محصولات ساخت شهرک‌نشین‌های اسرائیلی در مناطق اشغالی فلسطینی و خاک سوریه منتشر کرد که خشم اسرائیل را برانگیخت.

طبق این دستورالعمل جدید، محصولات کشاورزی و آرایشی فروخته‌شده در کشورهای اتحادیه اروپا باید برچسبی داشته باشند که دقیقا محل اصلی تولید آنها را مشخص کند.

با این شیوه جدید، مشتریانی که بخواهند محصولات تولید سرزمین‌های اشغالی را تحریم کنند، در این باره موثرتر عمل می‌کنند.

حق نشر عکس Reuters

هرچند اتحادیه اروپا گفته است تصمیم جدید درباره محصولات شهرک‌نشین‌ها، یک اقدام سیاسی نیست و به خاطر دلایل حقوقی مربوط به محصولات تولیدی گرفته شده است.

این اتحادیه گفته است این حرکت به هیچ وجه به معنای بایکوت و حمایت از تحریم‌ها علیه اسرائیل نیست.

بخش شرقی بیت المقدس در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به اشغال اسرائیل در آمد. اسرائیل همچنین از سال ۱۹۶۷ بلندی‌های جولان را که متعلق به سوریه است در اشغال خود دارد.

شهرک‌های یهودی‌نشین که در مناطق اشغالی آن سوی مرزهای به‌رسمیت‌شناخته‌شده سال 1967 میلادی ساخته شده‌اند، طبق قوانین بین‌المللی غیرقانونی اند و اتحادیه اروپا هم مانند جامعه جهانی از جمله آمریکا، آن مناطق را سرزمین‌های اشغالی می‌داند.

اتحادیه اروپا می‌گوید این شهرک‌سازی‌ها، مانع عمده‌ای برای روند صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌هاست و این تهدید را دارد که راه‌حل دو دولت برای حل بحران چند دهه اخیر، ناممکن شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پیش‌تر گفته بود که دستورالعمل‌های جدید اتحادیه اروپا برای بسته‌بندی محصولات تولید شده در شهرک‌های یهودی‌نشین در اراضی اشغالی فلسطینی، باید مایه "شرمساری" اروپا باشد.

او گفت که این اقدام اتحادیه اروپا یادآور خاطرات تلخ است. این سخن آقای نتانیاهو، اشاره‌ای تلویحی به دوران نازی تعبیر شد که تحریم اقتصادی علیه یهودی‌ها اعمال شده بود.

آقای نتانیاهو این دستورالعمل‌ها را تبعیض‌آمیز خواند و گفت چنین حرکتی، باعث "جسارت" بیشتر افرادی می‌شود که درصدد حذف اسرائیل هستند.

مطالب مرتبط