کنفرانس پاریس 'می تواند نقطه عطفی' در مقابله با گرمایش باشد

حق نشر عکس Reuters

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا می گوید که کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل در پاریس می تواند "نقطه عطفی" در تلاش های جهانی برای محدود کردن روند گرمایش باشد.

در این نشست مذاکره کنندگان از ۱۹۵ کشور جهان سعی خواهند کرد ظرف دو هفته به یک پیمان جهانی برای کاهش تصاعد گازهای گلخانه ای و محدود کردن میزان افزایش متوسط دمای زمین به دو درجه سانتیگراد دست یابند.

رهبران ۱۴۷ کشور در این نشست موسوم به "سی او پی ۲۱" (COP21) سخنرانی دارند. آقای اوباما در نطق خود مذاکره کنندگان را به رسیدن به یک پیمان موثر ترغیب کرد زیرا به گفته او "چشمان نسل بعدی به ماست."

او به هیات های حاضر گفت: "تغییرات آب و هوایی می تواند بیش از هر چالش دیگری خطوط کلی قرن حاضر را تعریف کند. من شخصا اینجا آمده ام که بگویم ایالات متحده نه فقط این مشکل را تشخیص می دهد بلکه متعهد است کاری برای حل آن انجام دهد."

او افزود در سال های اخیر معلوم شده که اقتصاد جهانی علیرغم ثابت ماندن میزان تولید گازهای گلخانه ای رشد کرده و در نتیجه این استدلال که "رشد اقتصادی و محافظت از محیط زیست مغایرند" باطل شده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هم در این کنفرانس سخنرانی کرد.

در جریان مذاکرات برای رسیدن به پیمان قبلی، پروتکل کیوتو، روسیه آخرین کشور صنعتی بود که آن را امضا کرد. آن پیمان در سال ۲۰۰۱ به اجرا گذاشته است.

حق نشر عکس Reuters

آقای پوتین در سخنانی مشابه رئیس جمهور آمریکا گفت:‌ "نشان داده ایم که می توانیم از توسعه اقتصادی اطمینان حاصل کنیم درحالی که همزمان از محیط زیست هم مراقبت می کنیم."

شی جینپینگ رئیس جمهور چین گفت که او گفت‌وگوهای پاریس را نه یک نقطه عطف یا یک "خط پایان، بلکه یک نقطه شروع تازه می داند."

او گفت که تغییرات اقلیمی از مرزهای ملی فراتر می رود و "یک ماموریت مشترک برای کل بشریت است."

آمریکا و چین در نوامبر سال گذشته در حرکتی غیر منتظره اعلام کردند که برای مهار گرمایش به توافق رسیده اند. چین به کاهش گازها متعهد نشده اما در آن زمان برای اولین بار قول داد مانع از رشد بیشتر آنها بعد از سال ۲۰۳۰ - یا حتی زودتر - شود.

آقای جینپینگ هم امروز در کنفرانس پاریس تعهد کشورش برای کاهش گازهای گلخانه ای بعد از به اوج رسیدن آن در سال ۲۰۳۰ را تکرار کرد.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در نطقی سه دقیقه ای گفت که برای نسل های آینده غیرقابل هضم خواهد بود که رسیدن به توافقی در این زمینه میان رهبران سیاسی در سال ۲۰۱۵ "بیش از حد دشوار" بوده است.

او گفت:‌ "نوادگان ما خواهند پرسید چرا اینقدر مشکل بوده است... به جای بهانه آوردن برای فرزندان و نوادگانمان باید دست به کار شویم."

مت مکگرات خبرنگار محیط زیست بی بی سی در پاریس می گوید اعلامیه های این روز باعث افزایش خوشبینی خواهد شد. با این حال او می افزاید که حسن نیت به تنهایی برای رسیدن به توافق کافی نخواهد بود، چون شکاف ها بر سر شکل، هزینه و محتوای یک پیمان عمیق است.

یکی از اظهارات هشداردهنده این کنفرانس سخنان انل سوپواگا نخست وزیر تووالو بود که گفت:‌ "اگر تووالو را نجات دهیم، بدون شک می توانیم جهان را نجات دهیم."

"مثل سایر کشورهای اقیانوس آرام، بقای ما به تصمیم هایی که اینجا در پاریس گرفته می شود بستگی دارد."

سطح بسیاری از جزایر اقیانوس آرام پایین است و با بالا آمدن سطح آب در اثر گرمایش، خطر زیر آب رفتن، آنها را تهدید می کند.

انتظار می رود بخش اعظم مباحثات در پاریس بر توافق برای محدود کردن میزان روند گرمایش به حداکثر دو درجه سانتگیراد متمرکز باشد.

با این حال ارزیابی طرح های ارائه شده از سوی بیش از ۱۸۰ کشور در اجلاس نشان می دهد که اگر این طرح ها اجرا شود، میزان افزایش دما به ۳ درجه سانتگیراد نزدیکتر خواهد بود.

کریستیانا فیگوئرس سرپرست مذاکرات تغییرات اقلیمی سازمان ملل، به نمایندگان حاضر گفت که هرگز مسئولیتی چنین بزرگ، در دستان شماری چنین اندک نبوده است.

او گفت:‌ "چشمان جهانیان به شما دوخته شده. جهان روی شما حساب می کند."

این کنفرانس که دو هفته پس از حملات خونین پاریس در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود دو هفته ادامه خواهد داشت. این اولین مذاکرات از کنفرانس ناکام ۲۰۰۹ در کپنهاگ در زمینه تغییرات جوی است.

حق نشر عکس Reuters
حق نشر عکس BBC Chinese

مطالب مرتبط