نخست‌وزیر بریتانیا: حمله به داعش در سوریه 'به نفع' بریتانیا است

حق نشر عکس PA
Image caption کامرون از نمایندگان خواسته به پیشنهاد گسترش عملیات هوایی به سوریه رای مثبت دهند

جلسه مجلس عوام بریتانیا برای بررسی پیشنهاد دولت جهت گسترش عملیات هوایی علیه داعش به سوریه امروز چهارشنبه، ۱۱ آذر (۲ دسامبر) آغاز شده و دیوید کامرون، نخست‌وزیر، با تشریح دلایل این پیشنهاد، از نمایندگان خواسته است آن را تصویب کنند.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر - حزب اصلی مخالف دولت - چنین اقدامی را در راستای منافع بریتانیا ندانسته است اما نمایندگان این حزب می‌توانند به هر نحوی که مایلند به این پیشنهاد رای دهند. انتظار می‌رود شماری از اعضای این حزب به پیشنهاد دولت رای مثبت دهند.

آقای کامرون در سخنرانی خود در جلسه روز چهارشنبه، گفت که داعش خطری جدی را متوجه امنیت بریتانیا می کند و یادآور شد که این گروه گروگان های بریتانیایی را با قساوت کامل کشته است و در حمله به جهانگردان بریتانیایی در تونس، مرتکب فجیع ترین جنایت علیه این کشور از زمان حملات لندن در ژوئیه سال ۲۰۰۷ شده است.

نخست وزیر بریتانیا افزود که سال گذشته، سازمان های امنیتی بریتانیا بیش از هفت توطئه تروریستی علیه مردم را کشف و خنثی کردند و افزود: "این تهدید بسیار واقعی است و سئوالی که باید پرسید این است که آیا ما با متحدانمان برای کاهش قدرت و نابودی این تهدید همکاری خواهیم کرد و آیا این تروریست ها را در محل تمرکزشان، یعنی جایی که از آنجا علیه مردم ما توطئه می کنند، تعقیب خواهیم کرد یا اینکه دست روی دست می گذاریم تا به ما حمله کنند؟"

دیوید کامرون از نمایندگان مجلس خواست تا "به دعوت متحدانمان" پاسخ مثبت دهند و افزود که فکر می کند پارلمان تصریح خواهد کرد که این کشور به مسئولت خود عمل خواهد کرد و دفاع از امنیت ملی خود را به دیگران نخواهد سپرد. وی در عین حال گفت که به نظرات مخالف دولت هم احترام می‌گذارد اما تاکید دارد که تصویب این پیشنهاد به نفع امنیت همگان خواهد بود.

آقای کامرون در عین حال گفت که بهیجوجه معتقد نیست که عملیات هوایی در سوریه به جنگ داخلی آن کشور و عواقب خارجی آن پایان می‌دهد بلکه همزمان لازم است تلاش برای یافتن راه حلی سیاسی ادامه یابد.

حق نشر عکس PA
Image caption کوربین نسبت به تاثیر گسترش حملات هوایی به سوریه در نابودی داعش تردید دارد

در حال حاضر، نیروی هوایی آمریکا و چند کشور دیگر عضو ائتلاف بین المللی به رهبری آن کشور در عملیات هوایی علیه داعش در سوریه شرکت دارند اما تا کنون، عملیات نیروی هوایی بریتانیا به عراق محدود بوده است. آقای کامرون خواستار گسترش این عملیات است اما گفته بود که بدون کسب حمایت پارلمان به چنین اقدامی دست نخواهد زد.

موضوع گسترش عملیات هوایی بریتانیا به سوریه از چند ماه پیش و به ویژه پس از کشتار جهانگردان بریتانیایی در تونس مطرح بود اما حملات اخیر در پاریس انگیزه تهیه پیشنهادی برای ارائه به پارلمان شد. ناظران گفته بودند که دیوید کامرون بدون اطمینان از تصویب این پیشنهاد، آن را به مجلس نخواهد برد زیرا ناکامی در این زمینه می‌تواند باعث تقویت روحیه داعش شود.

حق نشر عکس AP
Image caption دولت بریتانیا مشارکت در عملیات هوایی در سوریه را به تصویب مجلس عوام موکول کرده است

پس از پایان سخنرانی نخست وزیر، جرمی کوربن در مخالفت با پیشنهاد دولت سخن گفت. آقای کوربن گفت که حمله هوایی به مواضع داعش در سوریه تاثیر چندانی ندارد و افزود که با وجود انجام چنین حملاتی توسط ائتلاف بین‌المللی از سال گذشته، این گروه توانسته است منطقه تحت تسلط خود را گسترش دهد.

رهبر مخالفان دولت گفت که همیشه تصمیم پارلمان در اعزام نیرو به جنگ، چه جنگ زمینی و چه عملیات هوایی، "جدی‌ترین تصمیم با تبعاتی وخیم" است و او نمی‌تواند به سادگی به چنین اقدامی رای مثبت دهد. وی گفت که شورای امنیت سازمان ملل مشخصا انجام عملیات هوایی در سوریه را تصویب نکرده است.

آقای کوربین استدلال نخست وزیر در دفاع از پیشنهاد دولت را کافی ندانست و گفت که "افکار عمومی به سوی مخالفت با این حرکت شتابزده به سوی جنگ حرکت می‌کند." وی نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در اثر حملات هوایی در داخل خاک سوریه ابراز نگرانی کرد. وی همچنین اظهار داشت که مشارکت در حملات هوایی در سوریه "تهدید تروریستی" علیه امنیت بریتانیا را بیشتر خواهد کرد.