ادامه تلاش‌ برای حل بحران سوریه؛ امید اوباما به تغییر محاسبات روسیه

حق نشر عکس AP
Image caption سامانتا پاور گفت این مذاکرات می تواند در نیویورک برگزار شود

سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل گفته است که شاید دور بعدی رایزنی های بین المللی در سطح وزرا، برای یافتن طرح صلحی به منظور پایان مناقشه سوریه در نیویورک برگزار شود.

او عصر سه شنبه در نیویورک به خبرنگاران گفت: "اشتیاق قابل توجهی برای حفظ شتاب جاری، به خصوص بحث در این باره که آیا برقراری آتش‌بس‌های محلی به شکلی سریع‌تر ممکن خواهد بود یا نه وجود دارد."

او افزود: "هدف ما مسلما برگزاری یک نشست دیگر در سطح وزرا در ماه دسامبر است و ما.... آماده پذیرش شماری از محل‌های برگزاری هستیم که یکی از آنها می تواند نیویورک باشد."

باراک اوباما روز سه شنبه در پاریس گفت که علیرغم دیدارهای مکرر با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در مورد تلاش ها برای شکست دادن داعش، هیچ کس نباید "دچار این توهم باشد" که نیروهای روسیه از فردا حمله به مواضع این گروه را شروع خواهند کرد.

با این حال رئیس جمهور آمریکا افزود انتظار دارد روسیه در نهایت قانع شود که آقای اسد باید قدرت را ترک کند.

آقای اوباما گفت که چند هفته حملات هوایی روسیه در منطقه به تغییر قابل توجهی در مناقشه سوریه منجر نشده و زمانی فرا خواهد رسید که آقای پوتین تشخیص خواهد داد که نمی خواهد در منجلاب دیگری فرو رود.

او گفت که انتظار چرخشی "۱۸۰ درجه ای" در استراتژی روسیه در هفته های آینده را ندارد اما در ماه های آینده ممکن است "تغییری در محاسبات" روسیه اتفاق بیافتد.

دو دور قبلی نشست های سوریه میان قدرت های جهانی و خاورمیانه از جمله ایران و عربستان در وین اتریش برگزار شد.

روز سه شنبه گزارش شد که دولت سوریه و شورشیان برای پایان درگیری‌ها در شهر حمص به توافق رسیده اند.

فرماندار حمص گفته است که طبق این توافق که از هفته آینده به اجرا در می‌آید، نیروهای مخالف دولت سوریه، از آخرین منطقه تحت کنترل خود خارج می‌شوند. نزدیک به دو هزار نیروی مخالفان طی دو ماه آینده به تدریج از این شهر خارج خواهند شد.

در مقابل، نیروهای دولت سوریه گلوله‌باران این منطقه را متوقف می‌کنند و به محاصره آن پایان می‌دهند. طبق این توافق‌نامه، آتش‌بس میان دو طرف برقرار خواهد شد و طرفین به مبادله زندانیان خواهند پرداخت و نهادهای دولتی بار دیگر در این شهر مستقر خواهند شد.

استقبال آمریکا،‌ مخالفت ایران

خانم پاور همچنین نشست آتی با حضور مخالفان سوری در عربستان سعودی را که انتظار می رود در ماه دسامبر برگزار شود "حیاتی" خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ریاض از ۶۵ چهره مخالف سوری دعوت کرده تا پیش از دور بعدی گفت‌وگوهای صلح سوریه برای ایجاد اتحاد در مواضع خود بکوشند.

حق نشر عکس AFP
Image caption دو دور قبلی نشست های سوریه میان قدرت های جهانی و خاورمیانه از جمله ایران و عربستان در وین اتریش برگزار شد

این درحالی است که ایران یک روز پیشتر با برنامه نشست ریاض مخالفت کرده بود.

تلویزیون دولتی ایران روز دوشنبه به نقل از حسین امیرعبداللهیان معاون وزارت خارجه گزارش داد که "این قبیل اقدامات شتابزده غیرسازنده ارزیابی می شود."

او که در دور قبلی مذاکرات وین شرکت داشت گفت:‌ "در وین توافق شد که نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه با مشورتی فراگیر برای تعیین فهرست معارضان تلاش کند بنابر این اقدامات خارج از این بیانیه مورد تایید تهران نیست."

آقای امیرعبداللهیان عربستان را متهم کرد که "در پنج سال اخیر پرونده مثبت و نقش سازنده ای در قبال مردم سوریه نداشته است."

خانم پاور گفت که اردن هم اکنون به روی تهیه فهرست گروه های مخالفی که به گفت‌وگوهای صلح دعوت خواهند شد کار می کند.

او گفت:‌ "به اردن سپرده شده تا این مساله را حل کند. ما منتظر گزارش اردن هستیم."

دیپلمات ها می گویند که بزرگترین مشکل در مسیر مذاکرات سرنوشت بشار اسد رئیس جمهور سوریه است.

کشورهای غربی، ترکیه و عمده کشورهای عربی خواهان برکناری آقای اسد هستند اما ایران و روسیه با این موضع مخالفند.

روسیه که از متحدان نزدیک آقای اسد است از پایان سپتامبر حملات هوایی به مواضع شورشیان از جمله داعش را شروع کرد. با این حال آمریکا می گوید که اکثریت بزرگی از این حملات علیه مخالفانی غیر از داعش بوده که برخی از آنها مورد حمایت غرب هستند.