دور بعدی مذاکرت سوریه در نیویورک برگزار می شود

حق نشر عکس EPA

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید دور بعدی گفت‌وگوهای بین المللی برای حل بحران سوریه در نیویورک برگزار خواهد شد، و همزمان وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده است که شکست داعش نیازمند نیروی زمینی متشکل از سوری ها و اعراب خواهد بود.

بان کی مون روز پنجشنبه گفت: "کشورهای عضو درحال هماهنگی نزدیک برای برگزاری سومین نشست فرآیند وین اینجا در نیویورک هستند."

او تاریخ برگزاری این نشست را مشخص نکرد اما خبرگزاری فرانسه به نقل از دیپلمات ها نوشت که احتمالا روز ۱۸ دسامبر خواهد بود.

آقای بان گفت که هدف، اعلام آتش بس سراسری و شروع گفت‌وگوهای سیاسی میان دولت سوریه و مخالفان در اوایل ژانویه خواهد بود.

او گفت:‌ "فرآیند صلح وین باعث ایجاد حرکت تازه ای شده است. ما برای شروع ابتکار عملی در اوایل ژانویه می کوشیم که شامل گفت‌وگوهای سیاسی میان طرف های سوری و یک آتش بس سراسری خواهد بود."

در دومین نشست وین با حضور قدرت های جهانی، و همچنین ایران و عربستان، اعلام شد که بر سر یک نقشه راه به سوی ایجاد یک دولت فراگیرتر در دمشق توافق شده است.

براساس این طرح دولت بشار اسد و گروه های مخالف باید تا ضرب الاجل اول ژانویه مذاکرات دو طرفه را شروع کنند و ظرف شش ماه بر سر تشکیل یک دولت انتقالی "معتبر، همه شمول و غیرفرقه ای" به توافق برسند.

پیش از برگزاری نشست نیویورک، عربستان سعودی میزبان نشستی در میان مخالفان سیاسی و مسلح دولت سوریه خواهد بود هرچند تاریخ آن اعلام نشده است.

حق نشر عکس AP
Image caption مذاکرات وین با حضور قدرت های جهانی و منطقه ای برگزار شد

اردن نیز درحال تهیه فهرستی از گروه هایی در میان مخالفان است که قرار است به میز مذاکرات دعوت شوند. گروه هایی که "تروریستی" تشخیص داده شوند دعوت نمی شوند.

نیروی زمینی

همزمان جان کری وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه در نشست سالانه سازمان امنیت و همکاری اروپا در بلگراد که با حضور وزرای خارجه ده ها کشور برگزار شد گفت شکست داعش (گروه دولت اسلامی) نیازمند نیروی زمینی متشکل از اعراب و سوری هاست.

او به نمایندگان گفت: "فکر می کنم می دانیم، که بدون توانایی برای یافتن یک نیروی زمینی که آماده رویارویی با داعش باشد، نمی توان این جنگ را با عملیات هوایی به سرانجام رساند."

او افزود که منظورش "نیروهای سوری و عرب" است.

ایده مشارکت نیروهای سوریه در عملیات علیه داعش ابتدا روز ۲۷ نوامبر از سوی لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه مطرح شده بود.

آقای فابیوس گفته بود که نیروهای دولتی سوریه پس از روند دیپلماتیکی که به رفتن بشار اسد منجر شود، می‌توانند در چنین عملیاتی حضور یابند.

آقای کری گفت:‌ "اگر روند گذار سیاسی را راه بیاندازیم، همه ملت ها و همه نهادها می توانند دور هم جمع شوند، ارتش سوریه در کنار مخالفان... همراه روسیه، ایالات متحده و سایرین تا بروند و با داعش بجنگند."

او گفت اگر این اراده سیاسی فراهم شود شکست داعش ظرف چند ماه ممکن خواهد شد.

آقای کری در حاشیه این نشست با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه دیدار کرد.

یک مقام آمریکایی پس از این دیدار به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که دو مقام توافق نظر داشتند که نشست مخالفان سوریه "باید تا جای ممکن فراگیر باشد".

مطالب مرتبط