بازگشایی کافه 'لا بون بی‌یر'، از اهداف حملات اخیر پاریس

حق نشر عکس EPA
Image caption اودره بیلی (راست) و رومن دبره (چپ)، مدیران کافه به هنگام مراسم بازگشایی با خبرنگاران صحبت کردند

کافه‌ای در پاریس که از جمله اهداف حملات تروریستی سه هفته پیش بود و پنج نفر در آن کشته شدند، امروز (جمعه ۴ دسامبر) درهای خود را به روی مشتریان باز کرده است.

از چند مکان عمومی که روز ۱۳ نوامبر در پاریس به آنها حمله شد، این نخستین جایی است که بازگشایی می‌شود.

سه هفته پس از این حملات، سوراخ‌هایی که در اثر شلیک گلوله در پنجره‌های کافه "لا بون بی‌یر" ، ایجاد شده، مرمت شده و پاریسی‌ها به تراس آن برگشته‌اند.

صاحب کافه می گوید "اکنون باید دوباره دور هم جمع و متحد شویم و جلو برویم تا آنچه به سرمان آمده را فراموش نکنیم."

حملات روز ۱۳ نوامبر به سالن کنسرت باتاکلان و چند کافه-بار و رستوران در پاریس ۱۳۰ کشته و بیش از ۳۵۰ زخمی به جا گذاشت.

دوربین های مدار بسته در "لا بون بی‌یر" لحظاتی را ثبت کرده اند که دو مرد مسلح به کافه نزدیک می‌شوند و به روی کسانی که در تراس نشسته‌اند، تیراندازی می‌کنند.

انبوهی از گل و شمع هنوز هم در پیاده‌رویی که قربانیان در آن جان دادند گذاشته شده اما پس از سه هفته، برای نخستین بار تعدادی مشتری بر روی صندلی‌هایی که بیرون کافه گذاشته شده، نشسته‌اند.

روی پلاکاردی که بالای ورودی کافه نصب کرده‌اند، نوشته شده: "من در تراس هستم". این جمله به پیامی اشاره دارد که پس از حملات در میان پاریسی‌ها رایج شد.

اودره بیلی صاحب این کافه از حامیان تشکر کرد و گفت کافه "به کار می پردازد".

رستوران "لا کازا نوسترا" که روبروی این کافه واقع شده و از جمله اهداف حملات سه هفته قبل بود، همچنان بسته است. چهار کافه و رستوران دیگر که از اهداف حملات بودند، و همچنین سالن کنسرت باتاکلان که در آن ۸۹ نفر کشته شدند، نیز هنوز باز نشده‌اند.

مطالب مرتبط