پلیس آمریکا تیراندازی کالیفرنیا را 'اقدام تروریستی' دانست

پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، اعلام کرد که تیراندازی چهارشنبه گذشته کالیفرنیا را یک "اقدام تروریستی" محسوب می کند.

اظهار نظر اف بی آی به این معنی است که پلیس، تیراندازی اخیر را، نه اقدامی با انگیزه های فردی، که نوعی عملیات سازماندهی شده و دارای اهداف سیاسی می داند.

در تیراندازی دو روز پیش در یک مجتمع بهزیستی در سن برناردینوی کالیفرنیا، ۱۴ نفر، از جمله یک زنی ایرانی تبار، کشته و ۲۱ نفر دیگر زخمی شدند. دو مهاجم هم در تیراندازی پلیس کشته شدند.

پیش از این باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا گفته بود که ممکن است این حمله "مرتبط به فعالیت‌های تروریستی" بوده باشد، اما تاکید کرد که هنوز این مساله مشخص نشده است.

مقام‌های آمریکایی به بی‌بی‌سی گفته‌اند زنی که در تیراندازی اخیر کالیفرنیا نقش داشت، پبشتر با انتشار ویدیویی در فیس‌بوک به گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) اعلام وفاداری کرده بود.

با وجود این، ظاهرا هنوز مدرکی مبنی بر این که تشفین مالک و همسرش، سید رضوان فاروق، دو مظنون اصلی تیراندازی، از داعش دستور این حمله را گرفته‌اند، به دست نیامده است.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی ویدیوی اعلام وفاداری تشفین مالک به ابوبکر بغدادی، رهبر داعش، از فیس‌بوک حذف شده و مشخص نیست که ماموران چه زمانی به این ویدیو دست پیدا کرده‌اند.

پلیس اعلام کرده که در منزل دو مظنون اصلی مقدار زیادی سلاح، از جمله تجهیزات ساخت بمب، اسلحه و هزاران فشنگ پیدا کرده است.

یکی از قربانیان تیراندازی سن برناردینوی کالیفرنیا، یک زن ۴۶ ساله مسیحی و ایرانی‌تبار به نام بنتا بت‌بدل بود که سه فرزند داشت.

مطالب مرتبط