تمایل هند به توقف استفاده از زغال‌سنگ در صورت حمایت مالی‌

حق نشر عکس AP

مذاکره‌کننده ارشد هند در کنفرانس پاریس می‌گوید که کشورش در صورت اختصاص بودجه در موافقت‌نامه پاریس برای منابع تجدیدپذیر جایگزین، استفاده از زغال‌سنگ را متوقف خواهد کرد.

به گفته آجای ماتهور خرج انرژی‌های تجدیدپذیر از زغال‌سنگ بیشتر است، اما در صورت اختصاص کمک مالی‌ برای تهیه آن‌ها می‌شود استفاده از زغال‌سنگ را در هند محدود کرد.

پیش‌بینی‌ می‌شود که هند تا سال ۲۰۲۰ به یکی‌ از بزرگترین تولید‌کننده‌های زغال‌سنگ در جهان تبدیل شود.

دیگر کشور‌های حاضر در کنفرانس پاریس از این بیانیه استقبال کردند و آن را قدمی مناسب در راستای عقد قراردادی جدید دانستند.

از آنجایی که صنعت برق‌رسانی در هند رو به توسعه است، انتظار میرود که تا سال ۲۰۲۰ این کشور به بزرگترین وارد کننده ذغال سنگ بدل شود.

برنامه ملی هند برای مسائل اقلیمی، که پیش از این جلسه منتشر شده بود، حاکی از نقش مهم زغال‌سنگ در تامین نیازهای انرژی این کشور بود.

بر اساس اسناد این برنامه "زغال‌سنگ در آینده همچنان به عنوان منبع اصلی‌ تامین انرژی این کشور باقی‌ خواهد ماند."

هر ماه یک معدن

هند قصد دارد که تا سال ۲۰۲۰، تولید زغال‌سنگ خود را به ۱.۵ میلیارد تن برساند.

این امر مستلزم این است که تا پایان دهه میلادی حاضر ، به طور متوسط، در هر ماه یک معدن زغال‌سنگ حفر و بهره‌برداری شود.

نیاز این کشور به این منبع سوختی از نیاز عده عظیمی‌ از مردم هند - حدود ۳۰۰ میلیون نفر - ناشی‌ می‌شود که از داشتن برق محروم اند.

دولت هند در این مذاکرات موضع سفت و سختی اتخاذ کرده و می‌گوید استفاده از زغال‌سنگ برای پیشرفت کشور بر نیازهای اقلیمی ارجحیت دارد.

در روزهای اخیر، پراواش جاوادکار، وزیر محیط‌زیست هند، به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که کشورش حق دارد به میزان نیازش از زغال‌سنگ استفاده کند.

"قصد ما این است که طی‌ ۱۵ سال آینده استفاده از منابع تجدید‌پذیر را تا ده برابر افزایش دهیم. اما همچنان به زغال‌سنگ احتیاج خواهیم داشت، چون مردم ما در حال حاضر به این منبع سوختی برای رشد و توسعه نیاز دارند."

اما روز چهارشنبه آقای ماتهور، مذاکره کننده ارشد هند در این کنفرانس، از در مسالمت‌آمیزتری وارد شد.

او می‌گوید، با این‌که هزینه انرژی خورشیدی طی‌ چهار سال اخیر ۷۵% کاهش یافته، اما کماکان دو برابر هزینه زغال‌سنگ است.

اگر منابع مالی لازم برای سرمایه گذاری در منابع تجدید‌پذیر فراهم شود، هند بیشتر از انرژی خورشیدی و بادی استفاده می‌کند تا زغال‌سنگ.

دکتر ماتهور می‌گوید "ما دوست داریم با کشورهایی که با استفاده از منابع ارزان انرژی پیشرفت کرده‌اند به توافق برسیم تا کمک‌های مالی لازم در اختیار کشورهایی که باید نیازهای خود را با انرژی‌های پاک و گران تامین کنند قرار بگیرد."

Image caption معدن زغال سنگ

او در پاسخ این سوال که آیا در صورت حمایت مالی‌ در موافقت‌نامه پاریس، مصرف زغال‌سنگ هند کاهش خواهد یافت یا خیر، گفت "قطعا."

"ما به وضوح اعلام کرده‌ایم که تعهدمان به انرژی خورشیدی و بادی است، و توسعه انرژی هسته‌ای و آبی و منابع پاک انرژی که تا جایی که در توانمان باشد."

"در مواردی که این منابع پاسخ‌گونباشند، از زغال‌سنگ استفاده خواهیم کرد."

به گفته دکتر ماتهور، هیئت هندی در کنفرانس پاریس به دنبال یک "قرارداد منصفانه و پایدار" است.

به گفته او هدف اصلی هند کماکان توسعه کشور است. اما باید روش دیگری برای رسیدن یه این هدف پیدا کند و شاید لازم باشد به گونه‌ای عمل کند که حتی با کم‌ضررترین کشورهای اروپایی برای محیط‌زیست هم متفاوت باشد.

"نگرانی‌ اصلی من از ان است که ما حتی اگر روش دانمارک را پیش بگیریم و مثلا به ازای هر ۱۰ نفر در کشور دو ماشین داشته باشیم، باز هم وضعمان خراب خواهد شد. حتی الگوی دانمارک هم پاسخگوی نیازهای ما نیست."

تاد استرن، نماینده آمریکا در مذاکرات، از مواضع هند ابراز خرسندی کرده است.

او در جریان یک کنفرانس خبری گفت که "ما از این برنامه دولت هند حمایت می‌کنیم. تعهدات آقای مودی، نخست‌وزیر هند، برای توسعه منابع تجدید‌پذیر بسیار امیدوارکننده است. او وعده داده که هند، در مدتی کوتاه، مجموعا ۱۷۵ گیگاوات انرژی تجدیدپذیر وارد شبکه کند."

"ما هم مثل کشورهای دیگر هند را در این برنامه یاری می‌کنیم و در آن سرمایه گذاری خواهیم کرد. ما قاطعانه می‌خواهیم با شرکای هندی خود همکاری کنیم. می‌خواهیم در این کار به آن‌ها کمک کنیم و مشوق آن‌ها باشیم تا به نتیجه‌ای که می‌خواهند برسند."

به گزارش خبرگزاری رسمی شین‌هوآ، چین نیز اعلام کرده که در راستای کاهش آلودگی هوا و گاز‌های گلخانه‌ای، قصد دارد بسیاری از نیروگاه‌های برق در این کشور را ارتقا و بهبود ببخشد.

به گزارش این خبرگزاری، آن دسته از نیروگاه‌های زغال‌سنگی‌ که تا سال ۲۰۲۰ از استاندارد‌های جدید برخوردار نباشد بسته خواهند شد.