جبهه ملی، محبوب‌ترین حزب فرانسه؟

حق نشر عکس EPA
Image caption موفقیت مارین لوپن در انتخابات منطقه‌ای لزوما او را به قدرت نخواهد رساند

راست افراطی بیشترین رای را در انتخابات منطقه‌ای فرانسه به دست آورده و این نتیجه حاوی پیامی ساده و روشن است.

مارین لوپن، رهبر جبهه ملی فرانسه، برای سومین بار در یک سال و نیم گذشته حق دارد ادعا کند که حزبش محبوب‌ترین حزب کشور است.

بیشتر بخوانید: حسین باستانی در باره سیستم انتخاباتی شگفت انگیز فرانسه

بار اول انتخابات پارلمان اروپا بود و بعد هم انتخابات محلی. و حالا، بعد از دور اول انتخابات منطقه‌ای، جبهه ملی بار دیگر از هر دو رقیب خود جلو زده.

این دستاوردی خیره‌کننده است، آن هم برای حزبی که تا چند وقت پیش برای خیلی‌ها تحمل‌ناپذیر بود.

حملات اخیر پاریس قطعا بی‌تاثیر نبوده‌اند.

مسائلی چون مهاجرت و امنیت، که از نقاط قوت راست افراطی محسوب می‌شوند، در پی این حمله‌ها به بحث اصلی در سطح ملی تبدیل شدند.

جبهه ملی تنها کافی بود برای دور زدن سوسیالیست‌ها و حزب اتحاد ملی برای جنبش مردمی نیکولا سارکوزی از در "ما که به شما گفتیم" وارد شود.

حق نشر عکس EPA
Image caption شادی هواداران جبهه ملی در پی اعلام نتایج انتخابات

ولی اگر پیروزی خانم لوپن را تنها به وحشت از تروریسم نسبت دهیم مرتکب اشتباه شده‌ایم. حزب او در چهار سال گذشته مدام در حال پیشرفت بوده.

نباید فراموش کرد که مسائل اقتصادی و اجتماعی به همان میزان برای رای‌دهندگان اهمیت دارند که مسائل امنیتی.

اخبار مربوط به جدیدترین آمار بیکاری در شلوغی حمله‌ها گم شد و خیلی به گوش نرسید. تعداد بیکاران، بعد از مدت کوتاهی که ثابت مانده بود، بار دیگر دارد زیاد می‌شود.

در نظر خیلی از رای‌دهندگان، راه‌حل‌هایی که دو حزب اصلی ارائه می‌کنند هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند. ضدیت با سیاست‌های حاکم در فضا موج می‌زند و جبهه ملی، به عنوان حزب اصلی مخالف با این سیاست‌ها، دارد نهایت استفاده را از این فضا می‌کند.

البته پیروزی جبهه ملی لزوما به معنی به قدرت رسیدن نیست.

انتخابات منطقه‌ای، مثل بیشتر انتخابات‌ها در فرانسه، در دو دور برگزار می‌شود. رای‌دهندگان ممکن است تصمیم بگیرند که در یک‌شنبه آینده گرد دو حزب اصلی جمع شوند.

اما جبهه ملی در دو منطقه – شمال و سواحل جنوب شرقی – رقیبان را در هم کوبیده و در آلزاس هم شانس خیلی زیادی دارد. مناطق دیگر هم دور از دسترس نیستند.

دو حزب اصلی می‌توانند برای دور نگه داشتن جبهه ملی از قدرت با یکدیگر همکاری کنند؛ حزبی که در هر منطقه سوم شده باشد – یا سوسیالیست‌ها یا محافظه‌کارها– می‌تواند از رقابت کناره‌گیری کند و از هوادارانش بخواهد که علیه جبهه ملی رای دهند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption استراتژی جبهه ملی بر اساس جذب مخالفان سیاست‌های حاکم بنا شده

این اتفاقی است که حالا در شمال و سواحل جنوب شرقی افتاده و نامزدهای سوسیالیست از رقابت در دور دوم انصراف داده‌اند. به این ترتیب رقابت در دور دوم نزدیک‌تر خواهد بود ولی جبهه ملی همچنان بخت اول پیروزی است.

اما شرایط در آلزاس فرق می‌کند و به نظر نمی‌رسد که سوسیالیست‌ها بخواهند انصراف دهند. در مناطق دیگر هم محافظه‌کاران علاقه‌ای به خارج کردن نامزدهای خود از رقابت نشان نمی‌دهند. در بیشتر مناطق، رقابت در دور دوم بین سه حزب خواهد بود که به شکسته شدن رای مخالفان جبهه ملی منجر خواهد شد.

چیزی که از این رخداد در مهم‌ترین انتخابات فرانسه، یعنی رقابت بر سر صندلی ریاست‌جمهوری، جلوگیری می‌کند تفاوت قوانین انتخابات است.

در آن انتخابات تنها دو نامزد به دور دوم راه پیدا می‌کنند و رقابت هرگز سه‌طرفه نیست.

برای همین حتی اگر مارین لوپن بتواند در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۷ به دور دوم راه پیدا کند، باز شانس زیادی برای پیروزی ندارد. ائتلاف اکثریت همیشه به آن یکی نامزد رای خواهد داد.

چه چیزی بهتر از این برای تسلی خاطر رقیبانش؟

مطالب مرتبط