پنتاگون:‌ اظهارات ترامپ امنیت آمریکا را به خطر می اندازد

حق نشر عکس other

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اخطار داده است که اظهارات دونالد ترامپ درباره مسلمانان، داعش را تقویت می کند و امنیت ملی آمریکا را به خطر می اندازد.

آقای ترامپ که نامزد رقابت های درونی حزب جمهوری خواه است روز دوشنبه گفته بود که در پی حمله مرگبار هفته پیش کالیفرنیا توسط یک زن و شوهر پاکستانی الاصل، مسلمانان فعلا باید از ورود به آمریکا منع شوند.

اظهارات آقای ترامپ با واکنش های منفی در سطح جهان روبرو شده است.

پیتر کوک سخنگوی پنتاگون گفت که این سخنان "جهان بینی داعش را تقویت می کند."

در تازه ترین واکنش مقام های آمریکایی، جان کری وزیر خارجه آمریکا هم گفت که این اظهارات در نبرد با داعش "سازنده نیست".

پیکارجویان داعش (گروه دولت اسلامی) هدف بمباران ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه و عراق هستند.

حملات روز چهارشنبه گذشته توسط زن و شوهری به نام های سید رضوان فاروق و تاشفین مالک باعث نگرانی نسبت به تروریسم داخلی در آمریکا شده است. ۱۴ نفر در آن حملات کشته و ۱۷ نفر زخمی شدند. مهاجمان در تیراندازی با پلیس کشته شدند.

گفته شده که تاشفین مالک در روز حمله با داعش بیعت کرده بود.

اما پنتاگون گفت که بستن مرزها به روی مسلمانان به تلاش های آمریکا علیه نظام عقیدتی افراط گرایان لطمه می زند.

آقای کوک بدون نام بردن از دونالد ترامپ گفت: "هر چیزی که به جهان بینی داعش کمک کند و آمریکا را در برابر دین اسلام قرار دهد مسلما نه فقط بر خلاف ارزش های ما، بلکه امنیت ملی ماست."

پنتاگون همچنین توییتی از هیلاری کلینتون نامزد رقابت های مرحله مقدماتی حزب دموکرات را منعکس کرد که گفته بود اظهارات ترامپ "نه فقط بر خلاف ارزش های ماست - بلکه بهانه ای به دست تروریست ها می دهد."

حق نشر عکس AP
Image caption در حملات هفته پیش کالیفرنیا ۱۴ نفر از جمله یک ایرانی الاصل کشته شدند

آقای ترامپ که در رقابت های مقدماتی در میان جمهوری خواهان پیشتاز است گفته بود که نظرسنجی ها نشان دهنده "نفرت" مسلمانان از آمریکاست و این می تواند کشور را به خطر اندازد. او افزود که مرزها باید "تا زمانی که نمایندگان کشور ما دریابند مشکل چیست" بسته بماند.

او بعدا افزود که طرح او شامل کسانی که در آمریکا زندگی می کنند نخواهد بود.

او روز سه شنبه از ایده خود دفاع کرد و آن را به سیاست های فرانکلین رزولت در جریان جنگ جهانی دوم علیه ژاپنی ها، آلمانی ها و ایتالیایی های ساکن آمریکا تشبیه کرد.

اما رهبران اسلامی، سازمان ملل و کشورها این اظهارات را خطرناک و تفرقه انگیز دانسته اند و کاخ سفید گفت که آقای ترامپ صلاحیت نامزدی در انتخابات را ندارد.

آقای ترامپ از جمله در توضیح سخنانش گفته است که بخش هایی از لندن "آنقدر رادیکالیزه شده که پلیس باید نگران جانش باشد."

بوریس جانسون شهردار لندن این حرف را "مسخره" خواند و گفت: "تنها دلیلی که من به بعضی قسمت های نیویورک نمی روم این است که ممکن است به دونالد ترامپ برخورد کنم."

رهبران حزب جمهوری خواه هم قاطعانه این سخنان را محکوم کرده اند. پال رایان رئیس مجلس نمایندگان گفت:‌ "آنچه که دیروز پیشنهاد شد چیزی نیست که این حزب از آن دفاع کند. و مهم تر اینکه، این چیزی نیست که آمریکا از آن دفاع کند."

جان کاسیچ، از رقبای دونالد ترامپ، گفت که این پیشنهاد "یک مورد دیگر از تفرقه‌اندازی‌های خشم آوری است که مشخصه دهان باز کردن اوست".

جب بوش، داوطلب دیگر نامزدی حزب جمهوریخواه نیز گفت که "دونالد ترامپ مشاعرش را از دست داده و پیشنهادهای سیاسی او را نباید جدی گرفت".

لیندزی گراهام، رقیب دیگر آقای ترامپ نیز اظهارات او را "واقعا خطرناک" توصیف کرد.

تد کروز که از چهره های تندرو این حزب است ضمن مخالفت با این گفته آقای ترامپ از او به خاطر "متمرکز کردن توجه آمریکا به لزوم ایمن کردن مرزها" تمجید کرد.

مطالب مرتبط