'عجیب ولی واقعی': دونالد ترامپ در ده پرده

حق نشر عکس Getty

دونالد ترامپ، داوطلب نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در واکنش به حمله مسلحانه یک زن و شوهر مسلمان به یک مرکز بهزیستی در ایالت کالیفرنیا و قتل ۱۴ نفر، خواهان "توقف کامل" ورود مسلمانان به آمریکا شده.

بیشتر بخوانید: مقامات دولتی و سیاستمداران آمریکایی از اظهارات ترامپ در مورد مسلمانان انتقاد کردند

ترامپ؛ میلیاردری با عقاید ویژه

آقای ترامپ پیش از این هم مواضع جنجالی زیاد داشته، که این‌جا ده نمونه آن را یاد می‌کنیم.

۱) مسجدهای آمریکا باید تحت نظر باشند. آقای ترامپ می‌گوید ضابطان قانونی در قالب یک طرح ضدتروریسم باید مسلمانان را ردگیری کنند. می‌گوید برایش اهمیتی ندارد که بعضی‌ها حرفش را با ادبیات سیاسی رایج "نامناسب" بدانند.

۲) آمریکا باید از "القای حس خفگی با آب" استفاده کند. آقای ترامپ معتقد است این شیوه و دیگر موارد "بازجویی سخت" در مبارزه با داعش مشروع است. می‌گوید این کارها در مقابل کارهایی که آن‌ها می‌کنند، از جمله سر بریدن، "هیچ" است.

حق نشر عکس AFP

۳) باید داعش را "با بمب صاف کرد". آقای ترامپ می‌گوید هیچ‌یک از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا به اندازه او به داعش سخت نخواهند گرفت. می‌گوید این گروه با قطع دسترسی‌شان به نفت تضعیف می‌شود.

۴) باید یک "دیوار بزرگ بزرگ" بین آمریکا و مکزیک کشید. آقای ترامپ معتقد است مکزیکی‌هایی که به آمریکا می‌آیند عموما مجرم‌اند و باید جلوی ورود آنها و سوری‌ها را گرفت. می‌گوید: "آنها مواد مخدر می‌آورند، جنایت می‌آورند. همه تجاوزکارند." معتقد است هزینه ساخت دیوار را هم – که به تخمین بی‌بی‌سی بین ۲ تا ۱۳ میلیارد دلار می‌شود – مکزیک بپردازد.

۵) همه یازده میلیون مهاجر غیرقانونی باید اخراج شوند. این رقم تخمین مقام‌های آمریکایی است، که بعضا برنامه او را بیگانه‌هراسی و به لحاظ مالی غیرقابل‌اجرا خوانده‌اند. تخمین بی‌بی‌سی این است که چنین کاری ۱۱۴ میلیارد دلار هزینه دارد. آقای ترامپ می‌گوید علاوه بر این "حق شهروندی به خاطر تولد" باید لغو شود. طبق این قانون به فرزند مهاجر غیرقانونی که در خاک آمریکا به دنیا بیاید شهروندی اعطا می‌شود.

۶) با ولادیمیر پوتین "رفیق می‌شوم". آقای ترامپ در گفتگو با سی‌ان‌ان گفت اوباما و پوتین آن‌قدر از هم بدشان می‌آید که نمی‌توانند مذاکره کنند، اما "من احتمالا با او رفیق می‌شوم. و در آن‌صورت این مشکلاتی که حالا داریم، نخواهیم داشت."

حق نشر عکس getty

۷) چین را باید بازخواست کرد. آقای ترامپ معتقد است باید به چین فشار آورد که تراز بازرگانی‌اش با آمریکا را تعدیل کند. می‌گوید اگر انتخاب شود چین را وادار می‌کند سیاست پایین نگه‌داشتن ارزش پولش را کنار بگذارد، و استانداردهای محیط‌زیستی و رفاه کارگرانش را بالا ببرد.

۸) تغییرات اقلیمی همان "آب و هوا" است. آقای ترامپ می‌گوید "آب تمیز" و "هوای پاکیزه" مهم است، اما آن‌چه فراتر از این به‌عنوان علم تغییرات اقلیمی می‌گویند "الکی" است. معتقد است محدودیت‌های محیط‌زیستی مزیت رقابتی شرکت‌ها را در بازار جهانی کم می‌کند.

۹) اگر صدام و قذافی هنوز سر کار بودند، دنیا جای بهتری بود. آقای ترامپ به سی‌ان‌ان گفت وضع لیبی و عراق "به مراتب بدتر" از زمانی است که این دو دیکتاتور زنده و در قدرت بودند.

۱۰) آدم "حقیقتا خوبی" است. آقای ترامپ در آخرین کتابش به نام "آمریکای فلج" می‌نویسد: "من حقیقتا آدم خوبی هستم. باور کنید. خوشحالم که آدم خوبی هستم. در عین حال عزم کرده‌ام عظمت را به کشورمان برگردانم."

مطالب مرتبط