فاروق و مالک 'پیش از آشنایی افراطی شده بودند'

حق نشر عکس Reuters

مدیر سازمان تحقیقات جنایی فدرال آمریکا، اف بی آی، می گوید زوجی که عامل کشتار ۱۴ نفر و زخمی شدن ۲۱ نفر دیگر در سن برناردینوی کالیفرنیا بودند پیش از آنکه با هم آشنا شوند به افراط کشیده شده بودند.

جیمز کومی گفت که تاشفین مالک و شوهرش سید رضوان فاروق در محاوره هایشان در یک وبسایت زوج یابی در اواخر ۲۰۱۳ از جهاد و شهادت حرف می زدند.

مدیر اف بی آی گفت بر این باور است که این دو از سازمان های تروریستی خارجی الهام گرفته بودند، اما افزود تحقیقات ادامه دارد.

حمله چهارشنبه هفته پیش - دوم دسامبر - خونین ترین حمله تروریستی در خاک آمریکا از سپتامبر ۲۰۰۱ بود.

هر دو مهاجم در جریان تیراندازی متعاقب آن با پلیس کشته شدند.

آقای کومی در یک جلسه سنا در واشنگتن این زوج را "افراط گرایان خشن رشد کرده در داخل" توصیف کرد و گفت که ماهیت دقیق نفوذ خارجی بر آنها هنوز موضوع تحقیق است.

پیشتر در این هفته، یک مقام دیگر اف بی آی گفت که تاکنون شاهدی دایر بر طراحی این حمله در خارج به دست نیامده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جیمز کومی به سوالات نمایندگان پاسخ می داد

آقای کومی گفت که تحقیقات "نشان می دهد که آنها پیش از شروع نامزدی یا آشنایی با هم در اینترنت رادیکالیزه شده بودند."

تاشفین مالک در ماه ژوئیه ۲۰۱۴ با ویزای نامزدی وارد آمریکا شد و با فاروق ازدواج کرد. او پاکستانی بود. فاروق از پدر و مادر پاکستانی در آمریکا متولد شده بود.

جین اوبرایان خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که این اطلاعات مهم است چون با روایات پیشین دایر بر اینکه ممکن است تاشفین مالک عامل به افراط کشیده شدن همسرش بوده باشد تناقض دارد.

همزمان مدیر اف بی آی گفت تحقیقات گسترده تری در جریان است تا به وجود افرادی که شاید "به آنها کمک یا از آنها حمایت کرده و آنها را تجهیز کرده باشند" پی برده شود.

در طول پایان هفته، پلیس به خانه انریکه مارکز دوست قدیمی و خویشاوند دور فاروق یورش برد. او دو سلاح بزرگی که در حمله به کار گرفته شد را خریداری کرده بود.

Image caption در آن حادثه ۱۴ نفر کشته و ۲۱ نفر زخمی شدند

آقای مارکز هم اکنون تحت بازجویی قرار دارد. رسانه های آمریکا گزارش می دهند که مقام ها پس از حمله ابتدا نمی توانستند او را پیدا کنند تا اینکه معلوم شد در یک مرکز بهداشت روان بستری شده است.

اف بی آی پیشتر گفت که دو مهاجم چند روز پیش از آن حمله به تمرین تیراندازی رفته بودند.

دیوید بودیچ دستیار مدیر دفتر اف بی آی در لس آنجلس گفت که تاشفین مالک و شوهرش سید رضوان فاروق در ناحیه لس آنجلس به یک مرکز تمرین تیراندازی رفته بودند.

اف بی آی از پیش از آن حمله به فاروق و همسرش مظنون نبود. حمله آنها در مرکز بهزیستی (مرکز منطقه ای ایلند)‌ انجام شد جایی که فاروق برای پنج سال کار می کرد.

فاروق در ژوئیه ۲۰۱۴ به عربستان سعودی سفر کرد و دو هفته بعد با مالک برگشت.

پدر فاروق به روزنامه ایتالیایی لااستامپا گفت که پسرش با داعش (گروه دولت اسلامی) همدردی می کرد و اشتغال خاطر زیادی به مساله اسرائيل و فلسطینی ها داشت.

مطالب مرتبط