مذاکرات تغییرات اقلیمی پاریس؛ امیدواری به رسیدن به توافق در روز آخر

حق نشر عکس AFP

کشورهای مختلف هنوز نتوانسته‌اند در کنفرانس پاریس بر سر برنامه‌ای برای مبارزه با تغییرات اقلیمی توافق کنند، و به این ترتیب می‌خواهند با ادامه مذاکرات تا روز شنبه، یک روز دیرتر از موعد مقرر، به جمع‌بندی در این باره برسند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، گفته است که مذاکرات پاریس "پیچیده‌ترین، دشوارترین و مهمترین" مذاکرات برای بشریت هستند.

صفحه ویژه: روی خط پاریس

در عین حال لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه که میزبان مذاکرات است، گفته است کشورهای مختلف فاصله کمی با توافق دارند. آقای فابیوس گفت: "من خوشبینم."

وزیر خارجه فرانسه گفت روز شنبه پیش نویسی ارائه می‌شود که او به تصویب نهایی آن اطمینان دارد. آقای فابیوس گفت تصویب احتمالی این توافق "قدمی بزرگ و رو به جلو برای بشریت است."

رهبران ارشد و نمایندگان کشورهای مختلف جهان از ٣٠ نوامبر در پاریس گرد آمده‌اند تا به توافقی لازم الاجرا برای مبارزه با تغییرات اقلیمی برسند. کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و پایین آوردن میزان استفاده از سوخت‌های فسیلی در کانون مذاکرات قرار دارند.

حق نشر عکس AP
Image caption فعالان محیط زیست و معترضان به روند مذاکرات در مواردی با پلیس درگیر شدند

ناظران می‌گویند اینکه کنفرانس بیشتر از موعد برنامه‌ریزی‌شده طول بکشد عجیب نیست، چرا که مذاکره‌کنندگان می‌خواهند درباره مسائلی به توافق برسند که تاثیراتی بلندمدت روی اقتصاد سیاسی جهان دارد.

یکی از اهداف تعیین شده برای مذاکرات این بوده که گرمایش زمین در قرن آتی را زیر سطح دو درجه سانتی گراد کنترل کنند. در عین حال گروهی از کشورها "ائتلاف بلندپروازی" تشکیل داده‌اند که می‌خواهد به جای دو درجه پیشنهادی، افزایش دمای متوسط را تا زیر ١.۵ درجه نگه دارد.

برزیل اعلام کرده که به این ائتلاف پیوسته است.

همزمان با مذاکرات مقام‌های سیاسی ارشد، فعالان محیط زیست از کشورهای مختلف جهان به پاریس رفته‌اند تا مخالفت خود را با روند مذاکرات و مدیریت بحران محیط زیست نشان دهند.

معترضان می‌گویند در شیوه فعلی به مسائلی چون نقش منفی شرکت‌های بزرگ و امور نظامی و آسیبی که متوجه اقلیت‌ها می‌شود، توجهی نشده است.

مطالب مرتبط