مخالفت جبهه نصرت با نتیجه توافق نشست مخالفان سوری در عربستان

حق نشر عکس BBC World Service

جبهه نصرت، از گروههای مسلح در سوریه و از مخالفان دولت این کشور، نتیجه نشست گروه‌های دیگر مخالف سوری در ریاض را محکوم کرده است.

این گروه شورشی سوری که با القاعده مرتبط است، نشست اخیر برگزار شده در عربستان را یک توطئه توصیف کرده است.

این گروه می‌گوید که گروههای شرکت کننده در کنفرانس ریاض، عملا نمی‌توانند در صحنه نبرد زمینی در سوریه توافقاتشان را عملی کنند.

گروههای شورشی مخالف دولت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در نشست خود در ریاض، با لزوم برکناری آقای اسد از قدرت و تشکیل یک دولت فراگیر سوری، موافقت کردند.

جبهه نصرت به این نشست دعوت نشده بود.

پیشتر مقامات وزارت خارجه عربستان به خبرگزاری دولتی این کشور گفتند که این نشست "در راستای حمایت عربستان از حل سیاسی بحران سوریه" و بر مبنای توافقات اجلاس موسوم به "وین ۲" (۱۴ نوامبر)، برگزار شده است که در آن از گروه‌های مخالف سوری خواسته شده بود با اتخاذ موضعی مشترک، نمایندگان خود را برای مذاکره به منظور به جریان انداختن "روند انتقال قدرت براساس تصمیمات اجلاس ژنو سال ۲۰۱۲" تعیین کنند.

حق نشر عکس

با وجود تاکید عربستان بر اینکه اجلاس ریاض در واکنش به خواست اکثر شرکت‌کنندگان در نشست وین برای حل سوریه برگزار می‌شود، دولت ایران، که حامی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است، با این نشست مخالفت کرد.

در همین رابطه، حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفت که "در وین توافق شد که نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه با مشورتی فراگیر، برای تعیین فهرست معارضان تلاش کند و اقدامات خارج از بیانیه وین مورد تایید ایران نیست."

بحران سیاسی سوریه در بهار سال ۲۰۱۱ با برگزاری تظاهراتی با درخواست اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد در تشکیلات حکومتی آغاز شد اما در حالیکه شماری از مخالفان و حتی کشورهای غربی انتظار داشتند بشار اسد به وعده‌های قبلی خود برای اصلاحات عمل کند، واحدهای ارتش برای سرکوب تظاهرکنندگان و جلوگیری از ادامه تظاهرات اعزام شدند که تلفاتی نیز به بار آورد.

پس از آن، گروهی از نظامیان ناراضی سوریه تشکیلاتی را به نام "ارتش آزاد سوریه" با هدف حمایت از تظاهرکنندگان در برابر حملات ارتش ایجاد کردند اما درگیری بین آنها و نفرات ارتش به بروز جنگ داخلی منجر شد که با گذشت زمان، زمینه حضور و رشد گروه‌های مختلف از جمله اسلامگرایان تندرو را فراهم آورد.

مطالب مرتبط