زندانی سابق گوانتانامو مدعی شد بریتانیا از شکنجه‌شدن او خبر داشته است

Image caption این زندانی سابق گوانتانامو مدعی شده است که در پایگاه آمریکایی بگرام شکنجه شده و یک مامور اطلاعاتی بریتانیایی هم شاهد آن بوده است.

شاکر عامر، آخرین بریتانیایی که در گوانتانامو بازداشت بود و همین تازگی پس از ۱۴ سال حبس به کشورش بازگشت، توصیف‌هایی درباره بدرفتاری‌هایی داده است که می‌گوید بازجویان آمریکایی در گوانتانامو با او کرده‌اند. او همچنین به افراط‌گرایان گفته است که 'گورشان را گم کنند' و از بریتانیا بروند.

او روز یک‌شنبه در مصاحبه با روزنامه "میل" همچنین با محکوم‌کردن حملاتی مانند قتل لی ریگبی در وولیچ، گفت "نمی‌شود هر کسی را کشت".

این بازداشتی سابق گوانتانامو گفته که تجدید دیدار با همسرش در لندن، درد و رنج آن دوران را از او زدوده است.

با این حال به بی‌بی‌سی گفته که نگران است چهار فرزندش، از جمله پسرش که هیچ‌وقت او را قبلا ندیده بود، او را غریبه ببینند.

آمریکا، این شهروند بریتانیایی ۴۸ ساله را با این اتهام در بازداشتگاه گوانتانامو نگه داشته بود که یک واحد طالبان را در افغانستان رهبری کرده و با اسامه بن‌لادن رهبر القاعده دیدار داشته است. اما این اتهام‌ها هیچ‌گاه به طور رسمی به او تفهیم نشد.

او عربستانی‌تبار است.

'کوبیدن به دیوار'

حق نشر عکس
Image caption شاکر عامر با دو فرزندش در عکسی از زمانی پیش از بازداشت و انتقال به گوانتانامو

شاکر عامر در نخستین مصاحبه رادیو تلویزیونی که پس از آزادی از گوانتانامو داشته، جزئیاتی داده است از بدرفتاری‌هایی که می‌گوید بازجویان آمریکایی بر سر او آورده‌اند.

او همچنین مدعی شده است که وقتی در یک پایگاه هوایی آمریکا در افغانستان، جایی که در آغاز بازداشتش نگه‌داری می‌شد، او را کتک می‌زده‌اند، یک مامور اطلاعاتی بریتانیایی هم حضور داشته ولی برای متوقف‌کردن این بدرفتاری هیچ کاری نکرده است.

آقای عامر به برنامه "ویکتوریا دربی‌شایر، گفته است که بازجویانش در پایگاه بگرام افغانستان، به طور مکرر سر او را به دیوار کوبیده‌اند.

این شهروند بریتانیا را کسانی که به ازای دست‌گیری افراد مظنون به رابطه با القاعده‌جایزه می‌گرفتند، کمی پس از حمله‌های یازده سپتامبر، در افغانستان گرفتند. او در سال ۲۰۰۲ به بازداشتگاه گوانتانامو منتقل شد.

اتهام‌ها علیه شاکر عامر در سال ۲۰۰۷ میلادی از او برداشته شد ولی هشت سال پس از آن هم‌چنان در گوانتانامو نگه داشته شد.

او می‌گوید سال ۲۰۰۱ در افغانستان دوره طالبان حضور داشته است تا بتواند زندگی بهتری برای خانواده‌اش رقم بزند.

آقای عامر می‌گوید هیچ‌یک از اتهام‌هایی که به او زده شده بود، درست نبوده است: "[مثلا] آیا شما عامل القاعده بوده‌اید؟ نه اصلا. ولی همین را باید ثابت کنید. باید به دنیا ثابت کنید که عامل القاعده نبوده‌اید."

شاکر عامر در مصاحبه با روزنامه "میل" همچنین ادعا کرده است که با ممانعت از خوابیدن و زنجیر شدن به کف زمین در دمای زیر صفر درجه، او را شکنجه کرده‌اند.

او همچنین با محکوم‌کردن مواردی مانند قتل لی ریگبی در دو سال پیش، گفته است که طبق درک او از اسلام، کشتن غیرنظامیان مجاز نیست.

آقای عامر خطاب به افراط‌گرایان گفت که "اگر از این کشور عصبانی هستید، خب گورتان را گم کنید".

او همچنین گفته است که نگران شکاف بین مسلمانان و نامسلمانان است: "این به افراط‌گرایان کمک می‌کند. اگر دائما افرادی را به این چشم ببینید که تروریست اند، قبل از این که کاری کرده باشند، در واقع دارید آنها به سوی خشونت هل می‌دهید."

واکنش‌ها به اتهام شکنجه

حق نشر عکس .
Image caption رسانه‌ها و مقام‌های آمریکایی هم به بدرفتاری با بازداشتی‌های گوانتانامو اشاره کرده‌اند. باراک اوباما از ابتدای ریاست‌جمهوری‌اش گفت این بازداشتگاه باید تعطیل شود ولی پس از هفت سال، همچنان برقرار است.

در واکنش به این سخنان، الکس سالموند، رهبر سابق حزب ملی‌گرای اسکاتلند، گفت با این اظهارنظرهای آقای عامر، سوال‌هایی مطرح شده است که دولت بریتانیا درباره بدرفتاری با او چه می‌دانسته است و باید به این سوال‌ها پرداخت.

یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در این باره گفته است: "دولت بریتانیا قاطعانه علیه شکنجه و رفتار یا تنبیه ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز ایستاده است."

"ما در چنین رفتاری مشارکت نمی‌کنیم، آن را تشویق نمی‌کنیم و از آن چشم‌پوشی نمی‌کنیم. بریتانیا از این شیوه‌های موسوم به بازجویی پیش‌رفته استفاده نمی‌کند. ما همیشه موضع قطعی خود را در مخالفت با چنین رفتاری و عزممان برای مبارزه با آن در هر جا و هر زمان تصریح کرده‌ایم."

یک سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده هم در واکنش گفته است هیچ‌گاه درباره بدرفتاری با بازداشتی‌هایش مسامحه نکرده است و با همه این بازداشتی‌ها، به شیوه‌ای انسانی رفتار شده است.

"همه اتهام‌های معتبر درباره بدرفتاری، به طور کامل بررسی می‌شوند و اگر این اتهام‌ها اثبات شود، اقدام انضباطی در خور هم صورت می‌گیرد."

شاکر عامر می‌گوید بابت رفتاری که با او شده ،خواستار عذرخواهی دولت آمریکاست. او همچنین از دولت بریتانیا خواسته است که یک تحقیق و تفحص "باز و شفاف" درباره این ادعایش کند که بریتانیا هم در این بدرفتاری‌ها دست داشته است.

دولت بریتانیا پیش‌تر با دیگر بازداشتی‌های بریتانیایی گوانتانامو مصالحه کرده است و گفته می‌شود آقای عامر هم در نوبت دریافت غرامت از دولت بریتانیاست.

دیود کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا، پیش‌تر از کمیته اطلاعاتی و امنیتی کابینه‌اش خواسته است که درباره دست‌داشتن بریتانیا در رفتارها و شکنجه‌های صورت‌گرفته در بازداشتگاه گوانتانامو تحقیق کند.

مطالب مرتبط