انتخابات منطقه‌ای فرانسه؛ جبهه ملی دست خالی ماند

حق نشر عکس AFP

حزب راست افراطی جبهه ملی در مرحله دوم انتخابات منطقه‌ای فرانسه نتوانست در هیچ یک از مناطق این کشور پیروز شود.

با وجودیکه این حزب به رهبری مارین لوپن در مرحله اول در ۶ منطقه از مناطق ۱۳ گانه فرانسه پیش بود، در مرحله دوم در مجموع در رده سوم قرار گرفت.

در مرحله دوم انتخابات حزب راست میانه جمهوری‌خواه بالاتر از حزب حاکم سوسیالیست قرار گرفت.

خانم لوپن در پی شکست حزبش گفت که احزاب اصلی با تبانی توانستند موفق شوند اما جبهه ملی به مبارزه خود ادامه خواهد داد.

او گفت این احزاب "با دروغگویی و ارائه اطلاعات غلط رای‌ها را منحرف کردند".

در پی دور اول انتخابات و موفقیت چشمگیر حزب جبهه ملی، حزب حاکم سوسیالیست از هوادارانش خواست تا در مناطقی که رقیب اصلی جبهه ملی حزب جمهوری‌خواه بود، به حزب راست میانه رای بدهند.

بیشتر بخوانید: سیستم انتخاباتی فرانسه و پیش بینی نتایج نهایی انتخابات بعد از برگزاری مرحله اول

بر اساس آمار وزارت کشور فرانسه جبهه ملی که در دور اول شش میلیون و ۲۰ هزار رای آورده بود، با حضور بیشتر رای دهندگان در دور دوم تعداد آرای خود را به شش میلیون و ۸۰۰ هزار رای رساند. اما سهم آنها از کل آرا از ۲۷ و ۷۳ صدم درصد از به ۲۷ و ۷۳ صدم درصد کاهش یافت.

حق نشر عکس EPA

در دور اول انتخابات که ششم دسامبر برگزار شد در مجموع ۲۲ میلیون و۶۰۰ هزار نفر شرکت کردند که این رقم در دور دوم بر اساس شمارش ۹۸ درصد از آرا به ۲۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر افزایش پیدا کرد.

خانم لوپن که خود از منطقه‌ای در شمال فرانسه نامزد بود با ۴۲ و ۲ دهم درصد از آرا از رقیب جمهوری‌خواه خود که ۵۷ و ۸ دهم درصد از آرا را به دست آورده بود، شکست خورد.

ماریان مارشال لوپن، برادرزاده مارین و نوه ژان‌ماری، بنیانگذار جبهه ملی هم که از منطقه‌ای در جنوب فرانسه نامزد بود توانست بیش از ۴۰ درصد از آرا را به خود اختصاص دهد اما او هم مقابل رقیب جمهوری‌خواه خود شکست خورد.

انتخابات منطقه ای فرانسه، اولین انتخاباتی بود که از زمان حملات ماه گذشته در پاریس، که به کشته شدن ۱۳۰ نفر منجر شد، در فرانسه برگزار شد.

مسائلی چون مهاجرت و امنیت،که از نقاط قوت راست افراطی محسوب می‌شوند، در پی حمله‌ها ۱۳ نوامبر در پاریس، به بحث اصلی در سطح ملی تبدیل شدند.

جبهه ملی در سال‌های قبل نیز موفق نشده بود در هیچ یک از انتخابات منطقه‌ای کشور فرانسه به پیروزی دست پیدا کند. این حزب امیدوار بود که حضور قدرتمند در این انتخابات، شانس مارین لوپن، رهبر جبهه ملی، را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ افزایش دهد.

جبهه ملی فرانسه بعد از پیروزی در دور اول انتخابات منطقه‌ای گفت که به سیاست‌هایش برای مبارزه با "اسلام‌گرایی" افراطی پایبند خواهد ماند.

شوراهای منطقه‌ای در فرانسه از قدرت زیادی برای تصمیم‌گیری درباره حمل و نقل محلی و مسائل آموزشی و اقتصادی برخوردار هستند.

مطالب مرتبط