عذرخواهی گراهام از مسلمانان در مناظره فرعی جمهوری خواهان

حق نشر عکس EPA

در مناظره چهار چهره حزب جمهوری خواه که از سایر رقبا عقب هستند، لیندزی گراهام سناتور اهل کارولینای جنوبی از کشورهای اسلامی دوست به خاطر اظهارات دونالد ترامپ عذر خواسته است.

این بخش اول از دو مناظره امشب است که ابتدا با شرکت جورج پتاکی، مایک هاکبی، ریک سنتروم و لیندزی گراهام که در نظرسنجی ها عقب هستند برگزار می شود.

آقای گراهام خطاب به رهبران کشورهای اسلامی متحد آمریکا گفت:‌ "من متاسفم. او (ترامپ)‌ نماینده ما نیست."

آقای گراهام همچنین گفت:‌ "دونالد ترامپ موفق به انجام تنها کاری شده که از عهده هیچ کس برنمی آید. او علیه اسلام اعلام جنگ کرده. داعش اگر به رقصیدن باور داشت در خیابان ها رقص و پایکوبی می کرد."

جورج پتاکی فرماندار سابق ایالت نیویورک هم گفت که دونالد ترامپ شایستگی ریاست جمهوری را ندارد.

بعد از مساله پیشنهاد آقای ترامپ، تهدید داعش و سیاست های مقابله با آن بیشترین وقت مناظره را گرفت.

سناتور لیندزی گراهام همچنین خواستار ورود به جنگ مستقیم با داعش در سوریه شد اما جورج پتاکی فرماندار سابق نیویورک گفت که نیروهای آمریکا پس از جنگ های عراق و افغانستان خسته هستند.

این اولین مناظره جمهوری خواهان از زمانی است که آقای ترامپ پس از حملات خونین در کالیفرنیا توسط یک زن و شوهر پاکستانی الاصل خواستار اعمال مقرراتی برای منع ورود مسلمانان به آمریکا شد.

طرح او با محکومیت کاخ سفید و چندین رهبر جهان روبرو شد.

این میلیاردر اهل نیویورک در نظرسنجی ها پیشتاز است اما تد کروز در هفته های اخیر به او نزدیک شده است.

تنش میان این دو نامزد اخیرا شدت گرفته هرچند هر دو می کوشند از انتقاد مستقیم از هم بپرهیزند.

انتظار می رود که امنیت ملی موضوع اصلی مناظره دوم باشد. در حادثه روز دوم دسامبر - دو هفته پیش - سید رضوان فاروق و تاشفین مالک ۱۴ نفر را در یک مرکز بهزیستی در کالیفرنیا کشتند و خود در درگیری با پلیس کشته شدند. آن حمله حدود یک ماه پس از حملات مرگبار پاریس اتفاق افتاد.

تاشفین مالک پیش از حمله در شبکه های اجتماعی با داعش (گروه دولت اسلامی)‌ بیعت کرده بود. اف بی آی می گوید هر دو مدت ها بود که افراطی شده بودند.

مطالب مرتبط