پیشمرگه‌های کرد عراق 'سنگین‌ترین حمله داعش را دفع کردند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption کردهای عراقی با حمایت ائتلاف بین‌المللی تلفات سنگینی را به داعش وارد کردند

کردهای عراق حمله سنگین داعش را دفع کرده‌اند در حالیکه آمریکا وعده داده است برای بازپس گیری موصل، کمک نظامی بیشتری در اختیار نیروهای کرد قرار دهد.

پیشمرگه‌های کرد عراقی با حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا توانسته‌اند بزرگترین حمله نیروهای گروه دولت اسلامی - داعش - طی پنج ماه گذشته را با شکست مواجه کرده و تلفات سنگینی را به مهاجمان وارد کنند. حملات نفرات داعش از چند محور در اطراف شهر موصل در شمال عراق در روز چهارشنبه آغاز شد و تا بامداد پنجشنبه به طول انجامید.

به گزارش منابع نظامی آمریکا، در جریان این حملات، هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی به حمایت از پیشمرگه‌های کرد، نیروهای داعش را هدف بمباران قرار دادند. در این عملیات، حدود یکصد و هشتاد تن از افراد دولت اسلامی از پای درآمدند و نیروهای کرد نیز از کشته شدن شماری از افراد خود خبر داده‌اند.

هدف حملات روز چهارشنبه داعش، مواضع پیشمرگه‌های کرد عراقی در نزدیکی موصل بود و مهاجمان برای تصرف این مواضع به اسلحه نیمه سنگین، اتومبیل‌های بمب‌گذاری شده، راکت و بولدوزرهای زرهی مسلح بودند.

این حملات در پنج محور در مناطقی واقع در شمال غرب اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق صورت گرفت و به گفته شورای امنیت منطقه‌ای کردستان، مهاجمان با استفاده از تعدادی اتومبیل بمب‌گذاری شده، عملیات تهاجمی را آغاز کردند.

از جمله نقاطی که هدف حمله قرار گرفت، منطقه بشیقه در نزدیکی موصل بود که واحدهای نظامی ترکیه اخیرا در آن به آموزش واحدهای کرد عراقی مشغول بودند. حضور نظامیان ترکیه در این منطقه باعث ناخرسندی دولت عراق و اختلاف بین دو دولت شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کارتر و مسعود بارزانی افزایش کمک آمریکا به پیشمرگه‌های کرد را بررسی کردند

منابع کانادایی هم گفته‌اند که در جریان نبردهای چهارشنبه و پنجشنبه، هواپیماهای نیروی هوایی این کشور در یک رشته عملیات علیه نفرات داعش شرکت داشتند. به گفته این منابع، مستشاران واحد ویژه ارتش کانادا هم که برای آموزش پیشمرگه‌های کرد در منطقه به سر می‌برد در زمینه هدایت آتش پیشمرگه‌ها به آنان کمک کردند.

به گفته سخنگوی نظامی آمریکا، حملات روز چهارشنبه "سنگین‌ترین" عملیات تهاجمی داعش از تابستان به بعد بود اما پیشمرگه ها توانستند این حمله را با وارد کردن تلفات سنگین به مهاجمان دفع کنند.

روز گذشته، اش کارتر، وزیر دفاع آمریکا پس از ملاقات با مقامات کردستان عراق گفت که موافقت کرده است تجهیزات و تسلیحات جدیدی را در اختیار نیروهای کرد قرار دهد. به گفته مقامات نظامی آمریکا، این وسایل برای تجهیز واحدهایی به استعداد دو تیپ کامل کافی است. وی همچنین گفت که در دیدار با مقامات کردستان عراق، آینده جنگ به خصوص نقش پیشمرگه‌های کرد در محاصره و بازپس گیری موصل مورد بررسی قرار گفت.

یکی از نظامیان ارشد آمریکایی در عراق گفته است که احتمال دارد که هدف از حمله روز چهارشنبه داعش، ایجاد اختلال در طرح‌های عملیاتی برای بازپس گیری موصل بوده باشد. شهر موصل، از شهرهای عمده عراق، تابستان سال گذشته توسط نفرات داعش تصرف شد و واحدهای عراقی مستقر در آن بدون مقاومت چندانی، این شهر را تخلیه کردند.

در پی سقوط موصل و چند شهر دیگر عراق، گروه داعش اعلام کرد که در سرزمین‌های تحت تصرف خود در سوریه و عراق "دولت" اسلامی تشکیل داده و ابوبکر البغدادی را به عنوان رهبر و خلیفه مسلمین جهان معرفی کرد و از مسلمانان خواست با او بیعت کنند. از آن زمان، گزارش‌هایی از پیوستن و حمایت افرادی از کشورهای مسلمان و جوامع اسلامی در غرب به دولت اسلامی و مشارکت آنان در عملیات جنگی این گروه یا اقدامات خرابکارانه در سایر کشورها انتشار یافته است.

مطالب مرتبط